У Львові відновили історичні двері-віяло на вулиці Севастопольській

Відреставрована брама у Львові. Фото: пресслужба ЛКП "Бюро спадщини"

У Львові фахівці відреставрували двері-віяло у будинку на вулиці Севастопольській, 8. Реставратори вирівняли конструкцію та відновили втрачені різьблені елементи. Браму відновили за програмою співфінансування.

Про це повідомили у пресслужбі ЛКП "Бюро спадщини".

За словами реставратора Олександра Савчука, брама була у незадовільному стані. Її відновлювали близько двох місяців.

“Ці соснові двері-віяло відчиняються у дві сторони. Через цю особливість дверні полотна були пошкоджені та деформовані. Ми навіть знайшли сліди від кігтів тварини, яка таким чином відчиняла собі двері”, – каже Олександр Савчук.

Брама на Севастопольській до та після реставрації. Фото: пресслужба ЛКП "Бюро спадщини"

Фахівці замінили пошкоджену деревину, відновили втрачені декоративні елементи, встановили нове засклення та ручки. Дерев’яні двері покрили акриловою лазур’ю і бейцем.

“Помітно, що мешканці цього будинку цінують культурну спадщину і хочуть її зберегти. Це один з небагатьох львівських під’їздів, де на сходовій залишилися майже всі автентичні двері, збереглась автентична плитка, а також відкрито розписи”, – додає чоловік.

Ручки відновленої брами. Фото: пресслужба ЛКП "Бюро спадщини"

Загалом відновлення брами коштувало 65 тисяч. З них місто сплатило 45,5 тисяч, а решту профінансували мешканці.

Елемент брами на Севастопольській. Фото: пресслужба ЛКП "Бюро спадщини"

Як стати учасником програми співфінансування

Щоб взяти участь у програмі, потрібно спершу перевірити, чи відповідає будинок визначеним критеріям. Потім варто обговорити з сусідами: чи усі погоджуються внести 30% від загальної вартості робіт.

"Кожні двері унікальні і потребують різного об’єму втручання. Зазвичай, вартість реставрації дверей коливається у межах 60-90 тис. грн. Але наголошуємо, що остаточна ціна формується після експертизи фахівцями", — йдеться на сайті ЛКП "Бюро спадщини".

Якщо усі мешканці хочуть взяти участь у Програмі, представник мешканців будинку має завантажити заяву, заповнити її та відправити у підрозділ ЦНАПу. Також треба додати завірену заявником копію поверхового плану будинку, де треба самостійно відзначити відповідні двері\браму.

Після цього упродовж 30 днів заявку розглядатимуть. За цей час фахівці оглянуть двері будинку, а потім повідомлять про результат. Якщо заявку включили до роботи, укладають договір, а мешканці сплачують свою частку співфінансування.

Коли надійде черга, майстер почне працювати з брамою: знімає її та відвозить у майстерню. У цей час встановлюють тимчасові двері. Робота зазвичай триває від одного до трьох місяців, залежно від складності робіт. Коли реставратор завершить роботу, мешканці разом з представниками ЛКП "Бюро спадщини" оцінюють роботу та підписують акти виконаних робіт.

При реставрації брам міський бюджет фінансує 70% вартості робіт, при відновленні вікон — 60%. Решту сплачують мешканці. При заміні пластикових вікон на дерев'яні частка співфінансування становить 50 на 50%.