Понад 40 років збирала столітні рушники й посуд для музею, а в окупації рятувала їх: історія вчительки з Харківщини

Вчителька з деокупованого селища Шевченкового під Куп'янськом понад 40 років збирала експонати для музею народознавства та облаштувала у місцевому ліцеї українську світлицю. Під час окупації й обстрілів їй довелося рятувати столітні рушники, одяг та посуд у підвалах.

Вчителька Марія Данилова має колекцію з сотні експонатів — це старовинні рушники, картини, український одяг та предмети побуту.

Український старовинний одяг та рушники, які під час окупації зберегла вчителька Марія Данилова у Шевченковому, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"У мене є 65 рушників різного часу, з них 15 — дуже давні. Найстаріший з рушників — 1929 року. Є святкова скатертина, ніхто не вірить, яка вона давня — їй 100 років. Нею накривали стіл на свята, сідала сім'я. На оберігу батько з матір'ю тримаються за руки", — розповідає Марія Данилова.

Орнаменти на українській сторічнійй скатертині вчительки Марії Данилової з Шевченкового, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Збирати експонати для шкільного музею народознавства вчителька почала з початку роботи у школі: після того, як її учні порвали на ганчірки вишитий український рушник.

Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
"Я зрозуміла, що якщо ці скарби не збирати, вони просто підуть у небуття. Я як учитель хочу, щоб усі знали, як жили наші предки: у білій хаті, з білими рушниками".
Марія Даниловавчителька Шевченківського ліцею

До повномасштабного вторгнення усі речі з колекції зберігалися у світлиці Шевченківського ліцею. Її облаштували до Дня вишиванки у 2018 році, розповідає Марія Данилова.

"Я народилася на Івано-Франківщині. Як людина, яка вишивала змалечку, напевно, з 7 років, я знала ціну вишиванкам, наскільки це важливо. Звичайний кабінет ми повністю обладнали під світлицю. Ми зробили піч звичайну дерев'яну, стіл, лави, лежанку. Також занесли ткацький верстат, прялку — все те, що було у звичайній світлиці. Проводили там усі календарні свята: Андріївські вечорниці, колядування, щедрування, Івана-Купала. Діти були екскурсоводами", — згадує вчителька.

Українська світлиця в Шевченківському ліцеї до повномасштабного вторгнення. Фото надала Марія Данилова

У листопаді 2022 року Шевченківський ліцей зруйнували дві російські ракети. За словами вчительки, її світлиця вціліла.

Ліцей у селищі Шевченковому зруйнований внаслідок влучання двох російських ракет, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Вчителька Марія Данилова серед руїн Шевченківського ліцею, який зруйнувала армія РФ, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Шевченкове розташоване за 30 кілометрів від Куп’янська. На початку повномасштабного вторгнення, коли військові РФ окупували селище, вчителька Марія Данилова разом з сином вивезла експонати зі шкільного музею. Спочатку ці речі вони ховали у підвалі житлової двоповерхівки.

Орнамент на сторічній скатертині, яку зберегла вчителька Марія Данилова з селища Шевченкового, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Коли були шалені обстріли, на цих ящиках із моїми рушниками, вишиванками спали дітки, які там ховалися. Ховалися дорослі люди. У вересні 2022 року нас звільнили, але я розуміла, що усе треба вивезти, бо сиро — звичайнісінький підвал. І я вивезла речі в інше місце, розділила, бо всього дуже багато. Немає тут тільки глечиків, корита, де місили тісто — ми це не вивозили. Я точно знала, у кого я візьму другий екземпляр, якщо, не дай Боже, щось пропаде", — каже Марія Данилова.

Вишитий орнамент на рушнику, Харківська область, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Відновити роботу музею у Шевченковому вчителька Марія Данилова хоче після перемоги, а поки частину своїх експонатів зберігає у мішках. За її словами, якщо знову почнеться обстріл, так вона зможе швидко занести речі до підвалу.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube