Мости, будинки та лікарні: як Баштанський район відновлюється після бойових дій

Баштанський район на Миколаївщині є одним з найбільш постраждалих від російської агресії. Понад 4800 об’єктів приватної власності були зруйновані, а деякі ОТГОб'єднана територіальна громада. зазнали окупації. Станом на 4 грудня район відновлюється за допомогою державних програм, волонтерів та місцевих громад.

Про це під час брифінгу повідомив начальник Баштанської районної військової адміністрації, Владислав Дмитрів.

Район налічує 279 населених пунктів, де проживає 115 тисяч людей. Найбільше пошкоджено об’єкти приватної власності.

"Порядок відновлення, першочергово визначені пріоритетні напрямки — це заклади охорони здоров’я, заклади освіти. Органи місцевого самоврядування та громади працюють з населенням про відновлення в рамках програми "єВідновлення", — каже Владислав Дмитрів.

Владислав Дмитрів під час брифінгу. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

За словами Дмитріва, в районі зруйновано понад 4800 об’єктів приватної власності, на які зареєстровано 834 заяви — з них 526 вже відпрацьовано. З позитивним рішенням — 433 домогосподарства, які отримали грошову допомогу в розмірі 38 мільйонів гривень.

"На превеликий жаль, є проблематика, тому що люди переважно сільської місцевості, а Баштанський район являється сільськогосподарським районом, відсутні документи в частини людей, тому що ми розуміємо, що люди проживаючи в селі, не думали, що ми дійдемо до такого моменту, коли розпочнеться повномасштабне вторгнення. Але сьогодні є ряд ОТГ, які виділили під програму "Турбота" кошти для того, аби все ж таки поновити документи, виготовити документи пільговим категоріям, які найбільше цього потребують", — пояснює Дмитрів.

Вулиці Баштанки після бої за місто, березень 2022 року. Фото з архіву Василя Гонти

"Т1508 — дорога, це була лінія фронту свого часу. Можна зробити певний висновок — там де перебували наші ЗСУ — там активна була фаза обстрілів і там найбільше зазнали руйнувань наші населені пункти", — пояснює начальник.

Баштанка після обстрілів, березень 2023 року. Фото з архіву Василя Гонти

Повністю район був звільнений 10 листопада 2022 року.

Владислав Дмитрів каже, що відновлення району потребує великих фінансів, а процедура "єВідновлення" — складна і тривала. В цьому напрямку співпрацюють органи місцевого самоврядування, Офіс Президента та ОВА.

"У нас два медичні заклади зруйновані. Один — два корпуси зруйновані повністю. В результаті обстрілів одного із медичних закладів достатньо активно включилися і місцевий бюджет, і влада, і "Лікарі без кордонів". Ми відновили достатньо швидко, для того, щоб сьогодні цей медичний заклад працював і надавав певні медичні послуги. Але поруч було пряме попадання "Калібром", зруйновано два корпуси, і сьогодні вже йдуть роботи на нове будівництво саме цих двох корпусів. ", — розповідає він.

Другий медичний заклад також постраждав від влучання снаряда, його відновлюють коштом співфінансування місцевого, державного та обласного бюджетів.

"Загальна вартість складає близько 340 мільйонів — це нове будівництво, в якому вже будуть враховані всі вимоги — укриття, термосанація, інклюзія. Три ключові моменти, на яких сьогодні акцентується увага. В цьому році уряд вже виділив до кінця року 139 мільйонів, ці кошти є, і роботи йдуть. Вартість другого медичного закладу складає близько 20 мільйонів, там йдуть співфінансування 4,8 мільйона коштом місцевого бюджету, все інше державний бюджет і обласний бюджет. І теж роботи тривають", — додає він.

У Баштанському районі зруйновано шість закладів освіти, ще 35 зазнали обстрілів і пошкоджені. За словами Дмитріва вже виготовлені проєктно-кошторисні документи для відновлення шкіл, а у 2024 році планується розпочати будівництво двох нових навчальних закладів.

Пошкоджений заклад освіти. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

"По цих закладах, що зруйновані, ПКД Проєктно-кошторисна документація.зроблено, попередньо у 2024 році вже буде розпочато будівництво двох повністю нових навчальних закладів. Вартість одного нового будівництва буде складати близько 200 мільйонів гривень", — розповідає Дмитрів.

Один з навчальних закладів потребує демонтажу, але це коштує майже 13 мільйонів гривень, що є непід'ємною сумою для більшості ОТГ, розповів Дмитрів.

"Ми викликали експертну групу для того, аби здійснити демонтаж одного навчального закладу, попередні розрахунки нам зробили, це майже 13 мільйонів. Це достатньо велика сума і достатньо непід'ємна для більшості ОТГ", — каже Дмитрів.

Начальник Баштанської районної військової адміністрації розповідає, що найбільша проблема серед переправ — це мости через річку Інгулець, тому що частина населених пунктів Баштанського району розташована по лівому берегу річки Інгулець. З чотирьох мостів три вже зроблені, а четвертий буде завершений на початку грудня.

Відновлений тимчасовий міст у Виноградівці, Баштанський район. Фото: Віталій Кім/Телеграм

За словами Дмитріва, Баштанський — аграрний район, і сьогодні рівень замінування і рівень залишків в результаті бойових дій у полях дуже великий. У 2022 році на обстеження подавали 68 тисяч гектарів земель. У 2023 році потреба ще залишається на 18 тисячах гектарів.

"Не забуваємо, що в нас є ще сьогодні замінування населених пунктів, замінування доріг, замінування лісових масивів", – розповідає він.

Дмитрів каже, що після деокупації в деяких населених пунктах не було майже рік тепла, тому люди отримували гуманітарну допомогу від міжнародних донорів і обласного штабу.

"Після деокупації завдання першочергові були — це відновлення світла, відновлення водопостачання, і відновлення газу. У нас були населені пункти, де в результаті обстрілів не було майже рік тепла, тобто люди завдяки підтримці міжнародних донорів і обласний штаб давав нам гуманітарну допомогу. Ми возили буржуйки, дрова, пелети", — каже начальник Баштанської РВА.

Що відомо про укриття

На брифінгу Владислав Дмитрів також зазначив, що укриття постійно перебувають під контролем.

"Ми маємо і протирадіаційні укриття, і є найпростіші — це напівпідвальні та підвальні приміщення, які надають сьогодні можливість в разі повітряної тривоги, навіть місцевому населенню. Сьогодні є повністю база укриттів, яка висвітлена на всіх сайтах, є адреси, є відповідальні особи цих укриттів. Сьогодні у нас рахується 112 укриттів. Готових з них — 48, обмежено готові — 37. І є 23, які сьогодні не готові. Але не готові по деяких суб’єктивних причинах", — додає Владислав.

Протирадіаційне укриття в Баштанці. Фото: вільні джерела

Дмитрів розповів, що є зруйновані, є відомчі укриття, які йдуть в загальну категорію. Є відомчі об’єкти, де доступ людей обмежений.

"Для того, аби відновити навчальний процес, ми поставили пріоритетом обладнання укриттів для навчальних закладів. Сьогодні на це витрачено майже 38 мільйонів гривень. Нам допомогли ЮНІСЕФФонд Організації Об'єднаних Націй з питань дитинства., які надали сьогодні допомогу одному навчальному закладу, іншому — по 5 мільйонів гривень. Органи місцевого самоврядування для того, аби облаштувати укриття максимально безпечно виділили 28 мільйонів, з них 10 мільйонів — це грантові. Все інше це місцеві бюджети", — каже він.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.