"Шлях до рівноправ'я": в Україні проводять тренінги для захисту прав людей з інтелектуальною інвалідністю

Ексклюзивно

До Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначають 3 грудня, українські та міжнародні організації проводять цикл безкоштовних тренінгів, де навчають громадян, як захищати свої права. Такі освітні заходи сприяють появі в суспільстві більшого числа самоадвокатів — людей з інтелектуальними порушеннями, які долучаються до формування соціальної політики.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Олена Царенко.

Рух самоадвокатів створюють організації людей з інтелектуальними порушеннями для захисту їхніх прав та підвищення якості життя. Представники руху беруть участь у різних заходах, тренінгах та форумах, щоб поділитися своїми історіями та розповісти про власні потреби.

Серію лекцій для батьків та людей з інтелектуальними порушеннями організували організації Inclusion Europe та "Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень".

Остання щотижня, по четвергах, проводить тренінги для самоадвокатів. Людям з інтелектуальними порушеннями надають підтримку у соціалізації, розвивають навички у сфері захисту прав людини.

"До наших зустрічей приєднуються як окремі самоадвокати, так і цілі групи. Інтерес до вебінарів зростає, тому таких тренінгів буде більше", — розповіла виконавча директорка "Коаліції" Юлія Клепець.

На одному з міжнародних семінарів лідерка громадської організації з Чеської Республіки Павла Бакса поділилася досвідом надання підтримки людям з інтелектуальними порушеннями, щоб вони могли жити незалежно та бути включеними в суспільство.

Учасники вебінару, організованого ВГО "Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень", 26 жовтня 2023 р. Фото: "Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень"/Facebook

"Діяльність самоадвокатів з інтелектуальними порушеннями є надзвичайно поширеною у розвинених країнах. Людей з інтелектуальними порушеннями слухають, вивчають їхню думку", — зазначає громадська активістка Раїса Кравченко, мати самоадвоката Олексія Кравченка.

Раїса Кравченко з сином Олексієм. Фото: Раїса Кравченко/Facebook

Головна ідея, яку відстоюють самоадвокати — дати людям з інтелектуальною інвалідністю самим приймати рішення про своє життя, користуючись при цьому підтримкою фахівців-асистентів. Адже часто повнолітнім недієздатним особам призначають опікунів, які не завжди добросовісно піклуються про життя і здоров'я підопічних.

"Для того, щоб підтримати рух самоадвокатів в Україні, ми створили організацію "Інклюзивна Україна" 28 лютого 2023 року", — повідомила Раїса Кравченко.

Механізм підтриманого прийняття рішень недієздатними громадянами є альтернативою системі інтернатів, кажуть представники руху самоадвокатів. Тож вони прагнуть позбутися повної залежності від рішень інших людей і стати повноправними членами суспільства. Самоадвокати також хочуть зруйнувати стереотипи і долучити людей із інтелектуальними порушеннями до повноцінного життя.

Василь Мирявчик, молодий чоловік з інвалідністю, на онлайн зустрічі самоадвокатів розповідає: "Нам складніше розуміти і запам'ятовувати нову інформацію, нам складніше приймати рішення, але ми маємо всі права, гарантовані Конституцією України".

Василь Мирявчик. Фото: Василь Мирявчик/Facebook

Довідково: Inclusion Europe ("Інклюзивна Європа") представляє 20 мільйонів людей з інтелектуальними порушеннями та їхні сім'ї із 37 країн світу. Третина членів організації - це спільноти самоадвокатів, які складають Європейські Платформу самоадвокації. ВГО "Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень" об'єднує колективи 119 громадських організацій та комунальних установ, які представляють права та надають послуги людям з інтелектуальними порушеннями. Загалом у ній представлені близько 14 тис. сімей, 1 000 фахівців та 1 000 волонтерів. "Коаліція" є членом організації Inclusion Europe.