Парламент Чехії схвалив продовження тимчасового захисту для українських біженців

Палата депутатів Парламенту Чехії. Фото: Poslanecká sněmovna ČR / twitter.com/snemovna

Чеський парламент ухвалив законопроєкт про продовження тимчасового захисту українських біженців ще на рік, тобто до кінця березня 2025 року. Тепер документ відправили на розгляд Сенату. Законопроєкт набуде чинності після підпису президента.

Про це пише ČTK.

Тимчасовий захист дає українським біженцям доступ до державного медичного страхування, освіти чи ринку праці. Згідно з проєктом, українці повинні будуть спочатку зареєструватися в електронному вигляді до 15 березня 2024 року.

Українці з тимчасовим захистом тепер можуть проживати в безплатному терміновому житлі максимум 150 днів. Виняток становлять так звані вразливі категорії, які можуть використовувати таке житло без обмежень. Схвалена поправка скорочує цей період з вересня наступного року максимум до 90 днів без винятків.

"Біженці, у яких 1 вересня 2024 року закінчився 90-денний термін, повинні будуть залишити термінове житло або за погодженням з надавачем житла перейти на стандартний договірний режим, тобто оплачувати житло власним коштом”, – йдеться у пояснювальній записці.

Поправка також регулює оцінку права на грошову допомогу особам з тимчасовим захистом.

Міністр праці та соціальних справ Маріан Юречка заявив, що понад 60 відсотків українських біженців у віці від 18 до 65 років знайшли роботу в Чехії. За його словами, це 123 тисячі людей. 86% із них мають трудові договори із внесками.

Крім того, проєкт дозволить уряду встановлювати правила грошової підтримки біженців, якщо вони вирішать добровільно повернутися в Україну. Біженці зможуть скористатися так званим добровільним поверненням лише один раз.

Поправка принесе зміни й в освіті. Він скасовує можливість оголошувати особливу, окрему дату зарахування до дитячого садка чи початкової школи для українських дітей та учнів, а також можливість створювати для них спеціальні класи чи відділення. Школи зможуть коригувати зміст навчання лише для українських дітей, учнів та студентів із тимчасовим захистом менше одного року.