Війна в Ізраїлі загрожує відвернути увагу від України в критичний момент — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський у Харкові, 30 листопада 2023 р.Фото: Associated Press/Felipe Dana

Президент Володимир Зеленський заявив, що війна Ізраїлю та ХАМАС загрожує відвернути увагу від конфлікту в Україні в критичний момент.

Про це він сказав в інтерв'ю АР.

Водночас Зеленський не уточнив, чи це відчутно вплинуло на зброю чи на виділення фінансової допомоги.

"Війна тут повномасштабна, складна, велика, глобальна. Найбільша війна після Другої світової війни. Тому ми розуміємо, які виклики можуть виникнути, якщо увага наших союзників буде розсіяна. Розумієте, увага дорівнює допомозі", — сказав він.

Агентство зазначає, що криза на Близькому Сході також сталася напередодні року виборів у США, де очікується, що допомога Україні піддасться більш ретельному контролю.

Підготовка до зими

Зеленський зазначив, що початок зими знаменує собою новий етап війни з Росією, яка вплине не лише на фронти, а й на мирне населення міст і селищ, а також на експорт зерна.

Він передбачає відновлення інтенсивних російських повітряних атак. Такі атаки минулого року вразили ключову цивільну інфраструктуру, вплинувши на електро-, тепло- та водопостачання. Росія також атакувала зерносховища та порти, перешкоджаючи експортним можливостям.

Зеленський зазначив, що захист цивільних територій на додаток до підтримки оборони на довгій лінії фронту робить зимову кампанію особливо складною.

АР зазначає, що попри те, що Україна має надійну протиповітряну оборону завдяки західним союзникам, і їй вдалося запобігти більшості атак безпілотників і ракет на великі міста, Росія, схоже, має намір перевищити ці можливості.

Контрнаступ

Зеленський визнав, що літній контрнаступ Сил оборони не дав результатів, на які багато хто сподівався. За його словами, це сталося головним чином через те, що Україна не отримала від союзників зброї, на яку сподівалися, що тримало сухопутні сили в невигідному становищі.

"Дивіться, ми не відступаємо, я задоволений. Ми воюємо з другою (найкращою) армією в світі, я задоволений. Ми втрачаємо людей, я не задоволений. Ми отримали не всю зброю, яку хотіли, я не можу бути задоволений, але я також не можу занадто скаржитися", – сказав він

Зеленський зазначив, що ЗСУ не в змозі досить швидко просуватися вперед і досягати серйозних проривів, але наголосив, що це не привід здаватися.

Виробництво зброї в Україні

Зеленський хоче наростити внутрішнє виробництво зброї в Україні, дозволивши країні виробляти власну зброю, а не залежати від зовнішніх постачальників.

Україна виділяє значну частину свого бюджету на виробництво зброї, включно з безпілотниками, але індустрія, що зароджується, не в змозі задовольнити потреби, щоб змусити рішучий перехід проти Росії з кращими ресурсами.

Зеленський сподівається, що західні союзники нададуть Україні ліцензії на виробництво та ремонт своєї зброї. Він також хоче отримати дешеві позики від Заходу для фінансування своїх планів.

Водночас президент наголосив, що Росії не можна дозволяти обходити санкції для створення зброї, яка використовує частини, отримані з усього світу.

Зеленський зазначив, що сказав президентові США Джо Байдену, що Путін боїться, щоб Україна стала військово незалежною.

"Якщо наше виробництво стане потужним, дуже потужним, ми будемо залежати здебільшого від самих себе. Росія розуміє, що всі її плани щодо дестабілізації, експансії та окупації України закінчаться", — сказав він.

Лідер більшості у Сенаті Чак Шумер заявив, що верхня палата Конгресу США розпочне розгляд законопроєктів про допомогу Україні та Ізраїлю вже наступного тижня

Раніше Міністерка фінансів США Джанет Єллен наголосила, що військова підтримка України, а також допомога Ізраїлю є пріоритетами Білого дому.