Дозвілля на будь-який смак: у селі на Київщині, яке залишилось без школи через війну, відкрили освітній мініхаб

Освітній мініхаб, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко

У селі Рудницьке Броварського району на Київщині з'явився освітній мініхаб або Центр дозвілля, як його ще називають. Село пережило російську окупацію. Через бойові дії там були пошкоджені понад пів сотні будинків, а діти втратили школу і дитсадок.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.

Освітній мініхаб відкрили за сприяння спонсорів у місцевому Будинку культури, аби діти мали комфортне приміщення для навчання й розвитку. У маленьких мешканців Рудницького з приходом до села російських окупаційних військ не залишилося школи й місць, де б вони могли збиратися, вчитися, організовувати гуртки. Благодійники допомогли створити культурний центр, де можна проводити розважальні заходи, займатись рукоділлям, а також робити домашні завдання у разі вимкнень електрики.

Простір для навчання і дозвілля при сільському Будинку культури, який допомогли створити благодійники, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"Школу в Рудницькому зруйнували на початку окупації — 8 березня 2022 року", — розповіла староста села Ірина Борзак. За її словами, в будівлю було пряме влучання снаряда, що спричинило руйнування і пожежу. Другий поверх повністю вигорів.

Ірина Борзак, староста села Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Як зазначила староста, село було під російською окупацією з 2 до 28 березня минулого року. Ірина Борзак пригадала, які труднощі довелося пережити місцевим до того, як населений пункт звільнили українські військові:

"Дуже була велика біда з продуктами харчування, з водою. Зразу, як вони зайшли в село, в першу чергу, ми були відключені від електрики, за електрикою послідувало (відключення — ред.) водопостачання".

Як згадує староста, населення в той час у селі стало більше. Приїздили кияни та мешканці інших міст, сподіваючись, що там буде безпечніше. "Так населення у нас 750 чоловік, а під час окупації в нас було більше 3-х тисяч", — каже жінка. В одному будинку могли проживати до 20 людей — по 3 сім'ї з дітьми і дорослими. Люди залишились без продуктів, магазини одразу перестали працювати, бо були розбомблені у перші ж дні.

Активісти з числа сільських жителів пішли домовлятися з російськими військовими, аби ті дозволили заїзд до кількох сіл машини з продуктами, зокрема, хлібом. Харчі до Рудницького завозили на "швидкій". Водій щоразу намагався встигнути завезти питну воду і продукти до початку обстрілів.

За даними старости, через бойові дії в селі пошкоджені 54 будинки. У них розбиті дахи, вибиті вікна, двері. 8 осель були зруйновані вщент. Одну з них вдалося капітально відновити за кошти спонсорів і селищної ради. Загалом, за словами Ірини Борзак, благодійники із фонду "МХП – Громаді" та БФ "Березань" відремонтували 11 будинків, де проживали вразливі категорії громадян — пенсіонери, інваліди. До відбудови долучились волонтери з організацій "Карітас" і "Рокада".

Наразі вдалося відновити 90% пошкоджених будинків. Власники зруйнованих осель подають заявки на компенсацію через урядову програму "єВідновлення" в "Дії". Дві сім'ї нині очікують на виплати, розповіла староста.

"Хоча відбудова дається складно, за підтримки громади, селищної ради і місцевих підприємців цього року було зроблено багато у сфері благоустрою та відновлення", — зазначає Ірина Борзак.

"Росіяни були здивовані рівнем цивілізації в селі, називали його "городком" через асфальтовані дороги. Запитували в людей, як вони миються, бо ні в кого не бачили на подвір'ях лазень", — розповідає Антоніна Поляничко, у минулому завідувачка сільським клубом, а нині директорка культурного центру, де розмістили освітній хаб.

Директорка культурного центру, де розмістили хаб, Антоніна Поляничко, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Під час окупації пані Антоніна перебувала в селі, займалася доставкою і розподілом продуктів для місцевих жителів, які вдалося діставати і привозити до Рудницького.

Каже, що російські військові виламали двері місцевого клубу: "Великої шкоди не зробили, але все, що там було, потоптали і порозкидали". Окупанти певний час жили в клубі, потім перемістилися до школи і в будинки місцевих.

Ігри для дітей у Центрі дозвілля, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Як уточнила Антоніна Поляничко, новостворений освітній хаб у Будинку культури можуть відвідувати діти від 3-х років. Для них є розвиваючі ігри. Там радо зустрічають і родини переселенців, багатодітні сім'ї. "Підтримуємо творчі ініціативи мешканців села", — запевняє жінка.

Освітній мініхаб у Будинку культури села Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"Займаємось буквально всім, починаючи від творчості, закінчуючи волонтерством", — каже директорка. У приміщенні Центру дозвілля також проводять тренінги від соціальних служб, ДСНС. У закладі є проєктор і екран. Керівниця культурного центру мріє навчати місцевих дітей створювати фільми.

Діти і дорослі за творчим процесом у Центрі дозвілля, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Сьогодні, 30 листопада, у мініхабі діти Рудницького зібралися, щоб виготовити обереги для військових.

Обереги для захисників від дітей, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"Хаб важливий для дітей з огляду на можливість спілкування і чомусь навчитись разом з однолітками чи друзями", — переконаний директор Рудницької школи Анатолій Тупиця.

Директор школи Анатолій Тупиця у вцілілому класі, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

За його словами, до повномасштабного вторгнення в освітньому закладі навчалися 127 учнів і вихованців садочка. Школа була обладнана сучасними мультимедійними засобами.

"В один день змінилося все наше життя", — каже директор про окупацію і бойові дії. На першому поверсі школи окупанти влаштували свій штаб, на другому — спостережні пункти. "Вдиралися в усі класи, всі приміщення, розгромили все, що тільки можна було — телевізори, комп'ютерну техніку", — пригадує пан Анатолій.

Дошка одного із класів у школі Рудницького, де російські військові облаштували собі штаб під час окупації населеного пункту, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Як саме була знищена школа, директор точно не знає. Каже, що в будівлю були влучання з танка і мінометів, а пожежа могла статися і через підпал.

Вигоріле приміщення у школі, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Зараз діти з Рудницького їздять до школи іншого села за 15 кілометрів. Освітній процес організували за змішаною формою: тиждень — дистанційно, тиждень — очно.

На відновлення школи в с. Рудницьке шукають кошти. Цим займається департамент регіонального розвитку КОВА у співпраці з Міжнародним банком розвитку. Як розповів директор, на відбудову освітнього закладу потрібні понад 60 млн грн.

Будівля школи і дитсадка, зруйнована під час вторгнення військ РФ, с. Рудницьке, Київська область, 30 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

"На даний час, під час війни, ця сума не підйомна для нашої громади. Ми дуже надіємось на благодійні фонди", — каже староста села Ірина Борзак.