У дев'яти селах деокупованої Херсонщини працюють мобільні амбулаторії: які хвороби найчастіше виявляють

Фото: Pexels

Від початку деокупації Херсонської області у громадах працюють мобільні амбулаторії. Наразі медичні працівники надають допомогу жителям у дев'яти селах.

Про це у телемарафоні "Суспільне. Спротив" розповів керівник медико-соціальних програм БО "100% життя" Дніпровський регіон" Михайло Перловський.

Де працюють мобільні амбулаторії та чому обрали ці села

"Ми розуміли, що люди потерпають від суттєво обмеженого доступу до ліків, тому з перших днів за фронтом йшли, поїхали з колегами, з соціальними працівниками з ліками в села. Наразі ми працюємо у Новоолександрівці, це переважно — Милівська та Новоолександрівська ТГ, також у Червоному, Петропавлівці, Червоному Яру, Сухановому, Новогригорівці, Новокам'янці. До початку війни в цих селах проживало близько чотирьох тисяч людей. Наразі, не дивлячись на те, що люди повертаються в цих селах проживає до півтори тисячі людей", — говорить він.

За словами Перловського, для роботи вибирали ті села, де розуміли, що ресурсів у влади та волонтерів не вистачить. Обрали невеликі населені пункти, де люди переважно похилого віку з занедбаними формами хронічних патологій. Такі села не будуть швидко відновлені з медичної точки зору, каже він.

"Ми туди повезли первинну і вторинну допомогу. Поїхали туди на волонтерських засадах, знайшли допомогу від донора. Зокрема, у нас є дві автівки, є лікарі вузьких спеціальностей — це окулісти, психіатри, кардіолог з усім необхідним обладнанням, невропатолог та сімейний лікар", — говорить Перловський.

Як часто приїздять лікарі до людей

Лікарі виїздять до села по два-три рази на тиждень. Спочатку їздили частіше, бо були пацієнти з дуже занедбаними патологіями.

"У нас є засоби для вимірювання гемоглобіну. Коли ми обстежили дітей, то виявили що він був високий, під 200-250. Це свідчить про те, що не було доступу до якісної питної води. Після руйнування Каховської ГЕС це ще більше загострилося. І ми туди повезли воду, ліки, якісне харчування. Люди перш за все хотіли спілкування отримати людяну підтримку, почути рідний голос. І ми це їм давали", — каже він.

Наразі волонтери прагнуть, щоб хронічні патології, які були в занедбаному стані, вивести в більш доброякісну форму і забезпечити клінічний стан у хворих середньої або задовільної тяжкості.

"Ми всього досягаємо, поступово збираємо медико-соціальні потреби, оцінюємо стан. І після того, як ми відбудуємо більш-менш здорову громаду, ми будемо розширювати свою діяльність надалі", — розповів Перловський.

Як хвороби найчастіше виявляють медики у жителів звільнених сіл

Як розповів керівник медико-соціальних програм БО "100% життя" Дніпровський регіон" у людей сильно впав зір. Це з'ясували коли, окуліст вимірював у них зоровий тиск. Завдяки партнерам волонтери змогли забезпечити окулярами людей, які їх потребують.

"Це все видають безплатно, бо ми — благодійна організація. Щодо людей, які потребують операції, ми дійшли згоди з нашими зоровими центрами у Кривому Розі, бо він ближче ніж Херсон. Поступово допомагаємо людям приїхати та отримати хірургічну допомогу", — розповів Михайло Перловський.

Перловський також повідомив, що на першому місці серед хвороб у жителів сіл — гіпертонічна хвороба, цукровий діабет. Це пов'язано із психологічним станом людей.

"Разом з психологами ми зрозуміли, що такий стан психічного пошкодження у людей — тривала окупація, звільнення, всі негаразди як пошкоджене житло, більшість худоби було знищено... Тому ми дійшли висновку, що треба посилювати допомогу психіатричним супроводом. Тому знайшли фахівця, і кожні три тижні возимо в кожне село психіатра. Були випадки, коли чоловік перестав розмовляти, це такий стрес для нього. Він не спить, постійно чує, як танки їдуть — і таких випадків безліч", — каже він.

Раніше ОВА повідомила, що на Херсонщині в деокупованих громадах відкрили пʼять центрів телемедицини. Приміщення обладнані усім необхідним для консультування пацієнтів.

В одній з міських лікарень Херсона працюють п'ять нових медиків. Лікарі залишились працювати у закладі після проходження інтернатури. Вони обрали Херсон для роботи.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber