Збудували котеджні містечка біля Київської ГЕС — на оборудках із землею викрили групу посадовців

Правоохоронці прийшли затримувати підозрюваного, Київщина, 28 листопада 2023 р. Фото: Національна поліція України

На Київщині викрили групу посадовців та підприємців, які незаконно заволоділи землями стратегічного значення Київської ГЕС. Ділянки, на яких розташовані гідротехнічні споруди, переоформили на підставних осіб і збудували на них котеджні містечка. Вартість землі оцінюють у 15 млн грн.

Про це повідомляє пресслужба Державного бюро розслідувань та Національна поліція України.

За даними правоохоронців, до оборудки причетні відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники та інші представники держорганів. Вони діяли в інтересах кількох забудовників.

Проведення слідчих дій у справі про привласнення земель Київської ГЕС, Київська область, 28 листопада 2023 р. Фото: Офіс генерального прокурора

Як з'ясувало слідство, протягом 2020-2021 років частину державних земель водного фонду уздовж Київської дамби, між селами Хотянівка та Лебедівка — через корупційні зв'язки у держорганах — переоформили на землі сільгосппризначення. Це дозволило "роздати" наділи у приватну власність підставним особам. Таких знайшли серед столичних студентів, які за гроші погоджувались підписати необхідні документи, але насправді власниками землі не були. Потім ділянки перепродавали представникам забудовників.

Реалізації протиправної схеми сприяли окремі посадовці обласного управління Держгеокадастру.

Оголошення підозри одному з учасників схеми про незаконне переоформлення державних земель, Київщина, 28 листопада 2023 р. Фото: Офіс генерального прокурора

У такий спосіб учасники змови заволоділи державними землями площею понад 5 га, їх оціночна вартість — понад 15 млн грн.

Затримання підозрюваного у причетності до незаконного заволодіння землями водного фонду, Київщина, 28 листопада 2023 р. Фото: Національна поліція України

Нині вісьмом фігурантам схеми повідомили про підозру, п'ятьох із них затримали (двох організаторів та трьох учасників). Їм інкримінують:

  • ч. 1 та 2 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній).
  • ч. 4 ст. 190 (Шахрайство).
  • ч. 3 ст. 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).
  • ч. 2 ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.

Причетним до незаконного відчуження державних земель загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Досудове розслідування триває. Зокрема, вирішується питання про обрання затриманим запобіжних заходів. Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора.