Створення спецтрибуналу не дозволить Росії уникнути відповідальності за скоєні злочини в Україні — Кулеба

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Фото: AP

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що спеціальний трибунал за злочин агресії проти України не дозволить Росії уникнути відповідальності.

Про це Дмитро Кулеба сказав під час виступу у Європарламенті в Брюсселі на конференції "Справедливість і відповідальність за війну Росії проти України. Рекомендації та шлях вперед".

Очільник МЗС підкреслив, що однією з основних причин продовження агресії РФ проти України є надія Володимира Путіна на те, що війна на виснаження чи заморожений конфлікт дозволять Росії та її керівництву уникнути відповідальності за скоєні злочини.

"Ми вже бачили, як швидко можуть спалахувати війни. На жаль, у світі існує багато сил, які вірять у війну як дієвий спосіб досягнення їхніх цілей. Якщо ці сили побачать, що російська агресія призвела для Москви до певних неприємностей, але загалом дозволила досягти цілей цієї агресії, то ніщо не завадить їм повторити російські дії в інших частинах світу", — сказав Кулеба.

Він подякував Європарламенту та його членам за тверду та принципову позицію щодо необхідності покарання РФ, а також представникам Міжнародної асоціації юристів та Асоціації правників України за їхні зусилля на підтримку створення спеціального трибуналу.

"Росія нині воює за безкарність. Натомість Україна воює за справедливість. Це одна з багатьох відмінностей між ними та нами. Від нас усіх — лідерів, міністрів, депутатів, експертів, правників та усіх людей залежить, який бік ми оберемо", — сказав Кулеба.

Міністр наголосив, що спеціальний трибунал також дозволить досягти справедливості за загиблих українських військових. За його словами, покарання за злочин агресії проти України є невід’ємною складовою забезпечення повної та всебічної відповідальності, яка є однією із ключових складових української "формули миру".

"Злочин агресії проти України скоєно. Він має бути покараний. Якщо ми дозволимо Путіну та його соратникам уникнути відповідальності за злочини, ми приречемо наших дітей жити у світі, повному війн і несправедливості. Маємо відкласти всі політичні та правові розбіжності та створити повноцінний спеціальний трибунал за злочин агресії проти України", — сказав Кулеба і наголосив на необхідності вирішення питання імунітетів так званої "трійки": президента РФ Володимира Путіна, російського прем’єр-міністра Михайла Мішустіна та міністра закордонних справ Сергія Лаврова.

28-29 листопада Дмитро Кулеба перебуває у Брюсселі з візитом, метою якого є мобілізація політичної та військової підтримки з боку держав-членів Євросоюзу і НАТО.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня торік стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

На початку січня МЗС закликало світ підтримати створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. При цьому в березні у Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

19 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.

Воєнні злочини в Україні

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.