Спогади про життя під обстрілами у Степовій Долині на Миколаївщині. Історія родини, яка втратила дім

На Миколаївщині в селищі Степова Долина Олена Кононюк із чоловіком та онукою до 2022 року жили у власному будинку. Через російські обстріли родина втратила оселю та майно. Їх прихистили родичі, а залишки речей та спогадів від колишнього мирного життя тепер розкидані по вулиці.

Про втрачене господарство та російську армію в селі Олена розповіла кореспондентам Суспільного.

На початку березня 2022 року до селища Степова Долина увійшли росіяни.

Дитина залишилася, ми з чоловіком вийшли — вони вже давай по селу ходити:" Кушать просіть". Вони казали, що вони не фашисти. Я кажу: "А хто ви?" Мені чоловік каже: "Мовчи, бо невідомо ж, що воно". А я з ними розмовляла, розмовляла так, знаєте, кажу: "У тебе діти є, у мене внучка у погребі сидить і ти приїхав. Який ти не фашист? Ти прийшов до мене кажу з хлібом, з пляшкою, в гості, посидіти? Чи ти з автоматом ось до мене у двір прийшов? Я тобі їсти давати не буду"

Пробули російські військові у Степовій Долині пару годин. Тоді Олена каже, не дуже мародерили.

"Це ще були перші дні й в них не було команди цього всього робити. Їм було заборонено, бо вони ж "освободітєлі", розумієте", — розповідає жінка.

Двір біля зруйнованого будинку. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Комп’ютер, у якому зберігались фото й відео про життя до 24 лютого 2022 року, був у будинку, в який прилетів російський снаряд. У будинок Олени російські ракети прилітали кілька разів — найбільше руйнувань було влітку 2022 року. Зі слів жінки, кілька місяців, усе, що було в хаті, лежало під дощем та снігом. Залишки цих речей і зараз лежать на вулиці.

"Люди йшли пішки — що в сумку накидали, з тим і пішли. У нас евакуації з села не було, у нас кожен діставався, як міг. У нас були тут з дітками, були вагітні, по погребах сиділи", — розповідає місцева жителька.

Зруйнований будинок Олени — після снарядів російських військових. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Протягом березня-квітня 2022 року, уся родина Олени виїхала з селища.

"А потім мій чоловік на велосипеді раз у три доби з "Октябрьська" (Корабельний район Миколаєва — ред.) польовими дорогами їздив — було багато сусідських собак, була птиця людська — кури, качки в людей, були корови ще деякі — не вийшли з села. То він приїздив — приблизно до початку вересня він їздив раз у три доби. Я варила дві великі каструлі каші собакам", — говорить Олена Кононюк.

Речі зі зруйнованого будинку. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

До повномасштабної війни у господарстві, окрім курей і качок було десять корів та телята. Коли жінка з сім'єю залишили селище, їхні корови, як і сусідські, пішли в поля.

"Дві стовідсотково вбили. Одна була дев’ятий місяць тільна, її розірвало: теля в одну сторону, вона в іншу. То чоловік з братом – там була від снаряда яма, вони її розрізали та туди закинули, бо дуже корови ходили й нюхали – це для них було... А друга трошки пізніше – він коли вже їздив, на полі лежала", — розповідає Олена.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.