Міноборони отримало пропозиції для покращення співпраці журналістів і військових — ІМІ

Репортер на війні. Getty Images

Інститут масової інформації (ІМІ) передав Міністерству оборони України засадничі положення для покращення співпраці між журналістами та військовими під час здійснення акредитації.

Про це повідомила директорка ІМІ Оксана Романюк під час панельної дискусії про цензуру під час війни на форумі "Спитай медіа: цензура, довіра та все про роботу редакції".

За словами Романюк, ті документи, якими регулюється діяльність медіа (додатки 3 і 4 до наказу Головнокомандувача ЗСУ №73) – не відповідають чинному законодавству. Тож ІМІ розробив та передав Міноборони, окрім засадничих положень унормування співпраці між журналістами та військовими під час здійснення акредитації, ще два документи – зміни до додатків 3 і 4 наказу №73 та напрацьовані з журналістами практичні поради.

“Для того, щоб покращити взаємодію журналістів та військових, ми розробили три документи, які передали до уваги Міністерству оборони. Перший документ – це засадничі положення, які мають регулювати взаємодію між військовим і журналістом: повага з обох сторін, урахування інтересів обох сторін, розуміння, що в нас є війна, у нас є інтерес держави та національна безпека, однак у нас є ще й демократія та журналістика", — пояснила Романюк.

ІМІ запропонував такі пункти засадничих положень унормування співпраці між журналістами (зокрема, іноземними) та військовими для запобігання порушенню вимог чинного законодавства України та норм міжнародного права під час здійснення акредитації:

  • регуляція не пересування журналістів, а збирання ними інформації, зокрема в районах бойових дій, на військових об’єктах тощо;
  • перевірка людей, які прагнуть отримати акредитацію, проводиться з метою недопуску до процесу отримання інформації осіб, які створюють загрозу для національної безпеки України, життю і здоров’ю громадян тощо. Інші підстави для обмежень, зокрема відсутність досвіду, відсутність медичних аптечок чи бронежилетів, неякісне фото тощо, будуть незаконним перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів;
  • перевірка інформації, яка була зібрана журналістами, і вилучення інформації та носіїв інформації проводиться виключно з метою гарантування національної безпеки України, життя і здоров’я громадян тощо. У разі, коли інформація вилучається через наявність у ній суспільно необхідної інформації, показ окремих осіб або поширення інформації про них, критику суб'єктів владних повноважень, таке вилучення буде перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів та може призводити до правових наслідків як для конкретних посадових осіб, так і для держави Україна загалом;
  • оформлення акредитації та документів для акредитації має бути максимально простим, а формалізація такої акредитації має бути мінімальною;
  • відмова в акредитації не може ґрунтуватися на оцінці "доцільності" або "недоцільності" акредитації журналіста. Відсутність загроз національній безпеці з боку журналіста повинна бути головною підставою надання акредитації.

В ІМІ додали, що незабаром опублікують повні тексти документів, переданих Міністерству оборони України.

За даними Національної спілки журналістів України щонайменше 25 українських журналістів нині перебувають у полоні в Росії. Від початку повномасштабного вторгнення РФ станом на 15 вересня загинули 72 медійники, 15 із них — під час виконання професійних обов'язків.