Після спліт-трансплантації печінки: з львівської лікарні виписали 1,5-річного хлопчика з Житомирщини

Виписка 1,5-річного Луки з Житомирщини, якому у Львові пересадили печінку. Фото: Першого територіального медоб'єднання Львова

З львівської лікарні додому виписали 1,5-річного Луку з Житомирщини. Раніше хлопчику під час спліт-трансплантації пересадили печінку. Він став першим малюком, якому в Україні провели таку пересадку органа. Власний орган дитини не міг працювати через хворобу.

Про повернення Луки додому, а також про деталі його лікування, розповіли у пресслужбі Першого ТМО Львова.

Лука з Житомирщини народився з "жовтяницею", розповіла його мама Єлизавета Прокопчук.

"Я помітила, що у нього збільшився животик. Жовтизна не зникала, ми звернулися до лікаря, нас відправили на аналізи. І виявився дуже високий білірубін і нам поставили діагноз "атрезія жовчних шляхів", через день ми потрапили сюди (у лікарню Першого ТМО, — ред), діагноз підтвердився", — каже мама Луки.

У Луки діагностували біліарну атрезіюБіліарна атрезія - це вроджене або набуте захворювання печінки новонароджених, яке полягає у відсутності або недорозвиненості певних відділів жовчовивідних шляхів. — це смертельна хвороба. Вона знищує печінку аж поки та не відмовить, розповіли у Першому ТМО.

Лука з батьками перед операцією. Фото: Першого ТМО Львова

"Такі пацієнти, якщо вже в такому віці не проводиться трансплантація, це є лічені місяці-роки життя. І, на жаль, перспективи немає. Єдиним виходом є трансплантація печінки", — розповідає заступник медичного директора з хірургічної роботи Дитячої Лікарні Святого Миколая Андрій Дворакевич.

У лист очікування родина встала, коли Луці було 6 місяців.

"Ми стояли напевно 4-5 місяців, очікували. Я так очікувала цього. Але, коли повідомили, що проведуть трансплантацію, були думки, що можливо не сьогодні, адже операція складна і могли бути будь-які результати", — розповідає мама Луки Єлизавета.

За словами медиків, ліки, які призначили дитині для лікування більше не допомагали, тому йому потрібно було провести трансплантацію якнайшвидше. Донором став посмертно 15-річний хлопчик. Він помер через ушкодження головного мозку. Його батьки ухвалили рішення про донорство. Їхнє рішення дозволило врятувати життя Луки, ще двох дітей та двох дорослих.

"Спліт – це означає, що від одного донора. Печінка розділена і виконана трансплантація двом реципієнтам: маленькій дитині і дорослому реципієнту. Раніше таке в Україні не виконувалось", — розповідає завідувач відділення трансплантації Національного інституту хірургії та трансплантації імені Шалімова Олександр Гриненко.

Луку — найменшого реципієнта мультиорганної трансплантації — виписали останнім.

Виписка 1,5-річного Луки з лікарні. Фото: Першого ТМО Львова

Після догляду дитячих спеціалістів відділення інтенсивної терапії та анестезіології і команди хірургів, малюк повернувся додому.

"Колір його шкіри змінюється — хвороблива жовтизна зникає. Час від часу хлопчик проходитиме регулярні планові обстеження в своїх лікарів", — додають у медзакладі.

Також Лука повинен регулярно приймати ліки.