"Ми перевернули філософію та підхід військово-морських операцій" — голова СБУ про атаку на Кримський міст

. Голова СБУ Василь Малюк. Фото: Служба безпеки України/Facebook

Атака українського морського безпілотника See Baby на російський Кримський міст у липні 2023 року перевернула та змінила сам підхід до проведення військово-морських операцій у всьому світі, а також змусила Росію вдатися до поромів для переміщення військового озброєння.

Про це заявив керівник СБУ Василь Малюк у документальному фільмі 1+1 "Кримський міст на біс" із циклу "СБУ. Спецоперації перемоги".

Голова Служби безпеки України Василь Малюк розповів, що загалом відбулося дві атаки на Кримський міст — 8 жовтня 2022 року та 17 липня 2023-го.

"Уперше ми його вдарили (Кримський міст – ред.) на наступний день після 70-річчя бункерного діда, я думаю, в той ранок йому сильно боліла голова і ми йому зробили правильний подарунок", — сказав Василь Малюк.

Під час першої атаки на міст були використані саморобні вибухові пристрої та суміш гексогену. Її кількість була майже 15 тонн, у тротиловому еквіваленті — це 21 тонна. Як відзначив Василь Малюк, росіяни після цієї атаки понад 8 місяців намагалися його відновити.

Вдруге СБУ вразила міст 17 липня 2023 року за допомогою морських дронів, це була спільна операція СБУ та Військово-Морських Сил ЗСУ. Для її проведення були використані спеціально розроблені морські дрони See Baby.

Ця спецоперація серйозно порушила роботу 19-кілометрового мосту та змінила уявлення про непереможність Росії.

Василь Малюк розповів, що в атаці на Кримський міст 17 липня були задіяні п’ять морських безпілотних літальних апаратів Sea Baby, дистанційно керованих з Києва. До мосту змогли дістатися два з них, які й вразили опори мосту. Три морські дрони, у яких закінчилося паливо дорогою, довелося самоліквідувати.

"Міст повноцінно зараз не функціонує, транспорт рухається реферсно і кожна автівка має бути не більше 5 тонн, а залізничне сполучення використовується тільки для електрички й не більше 5 вагонів. БК і все інше озброєння вони тягнуть паромами, тому ви маєте розуміти рівень успішності проведення цих двох атак на Кримський міст", — пояснив Василь Малюк.

Ця спецоперація серйозно порушила роботу 19-кілометрового мосту та змінила уявлення про непереможність Росії.

"Російське угрупування, яке знаходить на території Запорізької та Херсонської областей перестало отримування військове підкріплення з Криму. Завдання, яке поставив президент для Служби безпеки України та Військово-Морських Сил виконано", — уточнив бригадний генерал з позивним "Хантер".
"Далі буде багато сюрпризів і не лише щодо Кримського мосту. Міст приречений. Ніякому путінському мосту не місце на території України", — підсумував голова СБУ Василь Малюк.

Раніше СБУ показала, який вигляд має надводний дрон "Морський малюк", яким атакували Керченський міст та кораблі Чорноморського флоту.

Що відомо про атаки на Кримський міст

8 жовтня 2022 року на Кримському мосту стався вибух. Рух мостом було перекрито через зруйновану частину дорожнього полотна.

З початку липня на Кримському мосту майже щоранку фіксували багатокілометрові затори.

17 липня на мосту, що сполучає РФ з окупованим півостровом, сталися вибухи. Зруйновано одну секцію мосту, ще одна — пошкоджена.

Після вибухів на мосту уряд РФ продовжив терміни його відновлення до 31 грудня 2023 року.

3 серпня секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов в етері національного телемарафону "Єдині новини" заявив, що СБУ брала участь в обох ударах по Кримському мосту - у жовтні торік та у липні цього року.