Культурні втрати: як затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС вплинуло на археологічні пам'ятки Миколаївщини

У Миколаївській області 38 пам’яток археології на узбережжі Бузького та Дніпровсько-Бузького лиманів постраждали внаслідок підтоплення після підриву Каховської ГЕС. На цих об’єктах зафіксували понад 300 фактів діяльності "чорних археологів".

Про це кореспондентам Суспільного розповів історик та археолог Олександр Смирнов.

Олександр Смирнов — історик, до повномасштабної війни був керівником Миколаївської археологічної експедиції.

За словами Олександра, внаслідок підтоплення після підриву Каховської ГЕС пішов під воду ґрунт на берегах Бузького та Дніпровсько-Бузького лиманів. Через це пам’ятки археології були частково знищені, а також стали доступніші для грабіжників.

"Вінець амфори, амфорні стінки, донця від амфор. Вони дуже скрупульозно, раніше шукали тільки те, що можна відразу продати, зараз вони проводять первинну камеральну обробку навіть", — говорить Олександр Смирнов.

Археологічні пам'ятки. Фото: Моніторингової групи

Протягом жовтня 2023 року стан пам’яток досліджувала моніторингова група, створена урядовою постановою. До її складу увійшли представники Міноборони та Інституту археології, зокрема й Олександр Смирнов.

Історик Олександр Смирнов. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Моніторингова група оглянула понад 60 пам’яток, з них 38 постраждали від підтоплення. Крім того, зафіксували понад 300 фактів грабіжницьких розкопок, найбільше — у Миколаївському районі.

"Біля села Козирка, це Прибузьке, Широка балка біля Парутиного. Також у зонах прямих обстрілів працюють грабіжники — це Куцурубська громада і деякі громади на території Березанського району", — розповідає історик.

Чоловік заміряє, наскільки ґрунт на берегах Бузького та Дніпровсько-Бузького лиманів пішов під воду. Фото: Моніторингової групи

Зі слів Смирнова, моніторингова група рекомендувала науковій структурі ООН "ЮНЕСКО" Міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури тощо.та Міністерству культури України якомога швидше провести охоронні археологічні дослідження на об’єктах, що постраждали та ще можуть постраждати від підтоплення.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.