Житель Тернопільщини в своєму саду вирощує хурму

Ексклюзивно
Хурма в саду Григорія Нечипорука. Фото: Григорій Нечипорук

На Тернопільщині житель Козови Григорій Нечипорук вирощує хурму в своєму саду біля приватного будинку. Чоловік має одне дерево, яке плодоносить третій рік поспіль. Також у нього є кілька саджанців та сіянців.

Він розповів Суспільному, що до свої мети — мати у власному саду хурму, йшов 7 років. Саме такий вік дерева, яке цього року знову дало плоди.

"Моє деревце двічі змерзало, але пустило кілька пагінців нових і тепер росте у вигляді куща. У 2021 році дерево заквітло, було три квітки і три плоди. Минулого року квіток було значно більше, й плодів більше. Близько пів сотні. Цього року зібрав ще більше — два ящики плодів. Сорт цієї хурми точно сказати не можу, купував саджанцем, але це гібрид східної і вергінської хурми. Маю ще сорт "Пам’яті Черняєва" та "Барбара Блаш". Також у мене є кілька гібридних сіянців".

Урожай хурми. Фото: Григорій Нечипорук

Цьогорічні плоди Григорій зважував. Один із них був 65 грамів.

"Це середня вага для цього сорту".

Зважування хурми. Фото: Григорій Нечипорук

Квітне хурма в саду Григорія Нечипорука в кінці травня, або на початку червня.

"У цю пору плоди ще не досягли своєї кондиції. Вони ще терпкі й недозрілі, твердуваті. Дозрілі — це стан, коли хурму можна їсти ложкою, коли вона м’яка та солодка. Я залишив на дереві кілька плодів, щоб поспостерігати за ними. Інші мусять полежати, аби достигнути. Щоб цей процес відбувся швидше, хурму можна покласти в морозилку на добу. Перевірив цей метод, працює, але плід втрачає колір і смак не той. Практикую класти плоди до яблук. Якщо до яблук і в пакет — достигає швидше. Довше достигатиме просто поміж яблук без пакета. Використовуючи різні методи, можна подовжити час зберігання і дозрівання".

Григорій Нечипорук. Фото: Григорій Нечипорук

Чоловік каже, в догляді хурма не дуже вибаглива, але вимагає підливання в посушливу погоду, обрізання, коли є загущення крони та укривання на зиму в перші роки.

"У перші 3-4 роки життя в хурми дуже ніжна кора. Вона набирає вологи у відлигу, тому в морози може потріскати й дерево може загинути. Дехто радить робити спеціальний короб, де матеріал утеплення не торкається стовбура. Я свою спочатку уривав неправильно, лише дихаючою плівкою. Потім, коли побачив, що дерево змерзає, перейшов на інші матеріали".

Плоди хурми в засніженому саду. Фото: Григорій Нечипорук

Для утеплення дерева Григорій тепер використовує натуральні матеріали.

"Спочатку огортаю сухим кукурудзинням, потім сіном та соломою. Ближче до стовбура кладу пахучі трави ­— м’яту та мелісу, горіхове листя. Це для того, аби відлякати дрібних гризунів і вони не пошкодили стовбур деревця. Моє деревце вже величеньке, то накрити його все не вдасться. минулого року не укривав, бо зима була доволі тепла. Якщо буде дуже холодно, то утеплятиму лише стовбур".

Тим, хто хоче посадити й вирощувати хурму в своєму саду, радить добре придивлятися до того, що саме купуватимете.

"Важко придбати те, що хочеш. Іноді продавці самі не знають, який сорт продають чи які особливості має той чи інший гібрид. Тому б я радив купувати безпосередньо з розсадника, а не через інтернет-магазини. Щоб виростити сіянець хурми потрібно близько 5 років. Тому вартує саджанець недешево — 600-800 гривень. В інтернеті продають по 200-300 гривень, але купувати у неперевірених людей — це, як лотерея. Східна хурма на нашій території не буде рости. Гібридна хоче догляду. Є віргінська хурма, це стійкий сорт, який адаптований до наших умов. Її плоди дрібніші, але з нею менше мороки. У Козові я не один, хто має у своєму саду хурму. Хурма стає все популярнішою".

Кілька плодів Григорій Нечипорук залишив на дереві, аби поспостерігати за ними. Фото: Григорій Нечипорук

"Я дуже люблю сад і природу. На своїй ділянці маю ще кизил, миглаль, актинідію, саджанець ківі", — розповів садівник.

Нагадаємо, Григорій Нечипорук працював директором козівського дитячого парку "Лісова пісня", де ростуть дерева з Червоної книги світу.