Із початку війни попит на дрова зріс удвічі: начальник відділу лісового господарства Ігор Гуменюк

Суспільне Тернопіль

Лісівники Тернопільщини з початку року реалізували 62 тисячі кубометрів дров паливних. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну попит на них зріс удвічі.

Про це в ефірі Українського радіо Тернопіль розповів начальник відділу лісового господарства, охорони та захисту лісів Подільського лісового офісу Ігор Гуменюк.

"Що буде під час опалювального сезону спрогнозувати ніхто не може, і люди звикли готуватися до найгіршого. Торік був ажіотаж. У цьому році можемо говорити про більш помірний попит, але зацікавленість в придбанні дров паливних зростає. Окрім того, заклади соціальної сфери, які переведені на опалення дровами, закуповують їх впродовж опалювального сезону через електронну систему "Prozorro".

За даними Подільського лісового офісу, середня ціна залишилася на рівні минулорічної і становить з ПДВ 1051 гривень за кубічний метр. За словами Ігоря Гуменюка, дрова з твердолистяних порід, таких як береза, дуб, клен, берест, акація, граб, ясен коштують найдорожче, але користуються найбільшим попитом.

"Через їхню високу теплопровідність, щоб обігріти приміщення, дров знадобиться менше. Сосна і вільха під час горіння мають меншу теплову віддачу. Найдешевші дрова з ялини, осики, тополі, липи і верби. Багато жителів Тернопільщини замовляють дрова через мобільні додатки чи безпосередньо у філіях лісгоспів. По Тернопільській області послуги з доставки надають лише у філії "Чортківське лісове господарство", оскільки багато транспортних засобів лісівники передали українським військовим на передову. У філіях передбачені пільги на дрова для учасників бойових дій, для родин, загиблих під час виконання бойових дій та для бійців, які отримати інвалідність внаслідок війни. Ці деталі потрібно уточнювати безпосередньо у філії при купівлі дров".

Лариса Миргородська та Ігор Гуменюк. Фото: Українське радіо Тернопіль/Суспільне Тернопіль

За його словами, користувачі субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги за потреби можуть оформити їх також на придбання дров.

За інформацією Міністерства соціальної політики України, на цей опалювальний сезон, Уряд в середньому в чотири рази збільшує нормативи на опалення житлових приміщень домогосподарств дровами і вугіллям при розрахунку пільг та субсидій. Це стало можливим завдяки експерементальному проєкту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива у 2023-2024 роках, який реалізовують в Україні спільно з міжнародними партнерами. Зокрема, частину цих виплат профінансує Агенство ООН у справах біженців. З урахуванням нового підходу, сукупний обсяг фінансової підтримки на одне домогосподарство може сягати 16 тисяч 234 грн на рік.

У Пенсійному фонді України в Тернопільській області Суспільному повідомили, станом на 1 листопада 2023 року 33 тисячі 843 домогосподарства області мають пільги на житлово-комунальні послуги, зокрема, на придбання твердого побутового палива і 49 тисяч 145 домогосподарств користуються субсидіями.