Понад два мільйони тонн зернових: труднощі при зборі врожаю на Миколаївщині

У Миколаївській області фермери зібрали два мільйони 300 тисяч тонн зернових культур. На 2024 рік вже сформований перелік сільськогосподарських земель і тих, які підлягають першочерговому розмінуванню, адже фермерам доводилося працювати на замінованих полях. Загалом це приблизно 45 тисяч гектарів.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла очільниця Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Піскун.

"Площа земель, яка потребувала обстеження і розмінування внаслідок агресії РФ становила майже 288 тисяч гектарів. На сьогодні (19 листопада — ред.) за оперативною інформацією вже обстежені 104 тисячі гектарів, і фактично розміновані 10 тисяч гектарів", — говорить посадовиця.

Надзвичайник, Миколаївщина. Фото: ГУ ДСНС у Миколаївській області/Facebook

Зі слів Олени Піскун, в планах держави — надання компенсацій постраждалим аграріям.

"На наступний рік (2024 — ред.) закладають кошти в бюджеті на те, щоб частково компенсувати витрати, які понесуть аграрії внаслідок проведення розмінування", — розповідає керівниця.

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай каже, внаслідок бойових дій на території громади приблизно 20 тисяч гектарів сільськогосподарських земель були заміновані.

"Сьогодні (станом на листопад 2023 року — ред.) ми розробляємо програму відновлення і повоєнного розвитку Первомайської громади й одним із пунктів є створення Ради фермерів. В такій коаліції будемо працювати, дослухаючись до їхніх побажань", — говорить голова.

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Аграріям громади намагаються допомагати насінням і добривами, говорить чиновник.

"Заручившись підтримкою і ВППВсесвітня продовольча програма, і ФАОПродовольча та сільськогосподарська організація ООН, і Карітас, ми допомагаємо нашим людям, які тримають мілке домогосподарство. Різні ваучерні програми були в грошовому еквіваленті — від 300 доларів до 400 євро. Бюджет (до повномасштабної війни — ред.) поповнювався податками з фермерських господарств. То десь відсотків на 30-40 надходження знизилися", — зазначає Максим Коровай.

Зерно. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Фермер Михайло Звіришин живе у Партизанському. Через активні бойові дії у 2022 році чоловік виїхав разом із сім'єю. Після повернення був вражений руйнуваннями та збитками.

"То 200 тонн пшениці згоріло. І 250 тонн соняшника згоріло в нас. 60 тонн добрива у нас було. Приблизно тонн 10 вкрали, вивезли місцеві. А інше згоріло. Паливо — у нас 25 кубів соляри згоріло. Дві тонни масла дизельного згоріло", — каже Михайло.

Пошкоджений ангар, Миколаївщина. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

З наявних двох тисяч гектарів землі чоловік може обробляти лише 200, адже інші поля заміновані.

"Засіяли 50 гектарів пшениці озимої. Вже з'явились "сходи" після дощику. Через дорогу посіяли ячмінь. Будемо сіяти просо, ще якісь культури, якесь просо. На що буде ціна — те й будемо сіяти. Готуємо ґрунт на весну", — каже фермер.

Фермер Михайло Звіришин, Миколаївщина. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв
Їдеш, як кажуть, в один кінець. Не знаєш, чи повернешся назад, чи ні.

Зі слів Михайла, поля в основному доводилось розміновувати самотужки.

"Дорогу розміновували й десь проморгали міну. Тракторист залишився живий. Але йому пошкодило зір. Залишилось 30 відсотків зору в хлопця молодого, робочого", — додає аграрій.

Підірваний на міні трактор, Миколаївщина, 19 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Аби продовжувати справу, довелося брати кошти в борг для ремонту техніки. Михайло каже, щоб самотужки повернутись до рівня 2021 року потрібно приблизно 10 років, тому є сподівання на допомогу від влади.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.