Демонтованому танку Т-34 у Хмельницькому досі не знайшли місця

Танк Т-34, який 55 років стояв на постаменті у Хмельницькому, подали на виключення з переліку пам’яток місцевого значення. Він був демонтований минулого року. Наразі танк перебуває на балансі міської ритуальної служби.

Про це розповіла заступниця начальника міського управління культури Валентина Лукашук.

З її слів, танк перебуває на обліку як пам’ятка історії місцевого значення.

"Минулого року провели інвентаризацію усіх пам’яток історії. Частину з них пропонували для виключення з переліку та не внесення до державного реєстру. Серед всіх пам’яток, там їх було в загальному 214, подали і три танки: в Чемерівцях, Хмельницькому і Кам’янці-Подільському", — зазначила Валентина Лукашук.

Танк-пам’ятник Т-34, демонтований у листопаді 2022 року, зберігають на території "Хмельницької міської ритуальної служби", розповідає її директор Сергій Бортник. Каже, минулого року комісія обстежувала сквер танкістів, що на вулиці Кам’янецька, 111.

Сергій Бортник розповів, що танк зберігають на території міської ритуальної служби, листопад 2023. Фото: Суспільне Хмельницький.

"В ході обстеження встановили, що постамент, на якому знаходиться танк, перебуває в аварійному стані. Щоб не було ніякого обвалу, прийняли рішення демонтувати танк. І поки що зберігаємо його на нашому комунальному підприємстві", — каже Сергій Бортник.

На території Хмельницької міської ритуальної служби демонтований танк перебуває вже рік. Що буде з експонатом-чиновники не знають.

"На думку багатьох людей, російські танки є маркером російської армії. Тому в багатьох містах, в тому числі і у Хмельницькому, прийняли рішення позбуватися цих маркерів. Чи то його відправимо до музею тоталітарного режиму, які є у багатьох європейських країнах, чи то розмістимо в якомусь музеї в Хмельницькому. Власне, бачення того поки що немає", — говорить заступник міського голови Василь Новачок.

За словами історика Ярослава Михайловського, танк Т-34 брав участь у визволенні Проскурова під час ІІ Світової війни.

"Він був підбитий поблизу села Давидківці. Потім деякий час знаходився на території танкового училища. Зараз це прикордонна академія. Коли вирішили зробити пам’ятник, його звідти забрали, пофарбували і у 1967 році поставили на постамент", — зазначив історик.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.