Скільки воєнних злочинів РФ зафіксували в Україні. Що кажуть в ОГПУ і Реєстрі російських воєнних злочинців

Ірпінь, весна 2022 року. Христина Гаврилюк, Суспільне

В Україні зафіксовано більше як 109 тисяч російських воєнних злочинів.

Про це начальник відділу взаємодії з міжурядовими, державними та неурядовими організаціями Департаменту війни Офісу Генпрокурора Олександр Зюзь розповів під час пресконференції "Активісти та журналісти ідентифікували 182 тисячі російських воєнних злочинців: скільки вже покарані" в рамках проєкту "Ідентифікація російських воєнних злочинців”.

“Злочинів зафіксовано більше 109 тисяч. Наразі у нас підозрюваних по воєнних злочинах — це порушення правил законів і звичаїв ведення війни — є 450 осіб, обвинувальні акти направлені до суду стосовно 291 особи. І вже стосовно 66 осіб винесені обвинувальні вироки”, — сказав Зюзь.

Крім того, за його словами, СБУ розслідує так звану магістральну справу щодо агресії, в якій також повідомлено про підозру 681 особі. З них 319 — це депутати Держдуми, 178 — це сенатори Ради Федерації, а також 31 особа — представники вищого військового командування збройних сил Російської Федерації та Росгвардії. Серед них — міністр оборони і начальник Генерального штабу і командувач Росгвардії.

“В цьому напрямку ми ведемо дуже активно роботу. Також ми розслідуємо злочини щодо дітей, яких також розслідується 3388. Із них 46 особам повідомлено про підозру, стосовно 32 осіб направлені обвинувальні акти до суду та засуджено 11 осіб”, — сказаз Зюзь.

Голова правління ГО "Антикорупційний штаб", співзасновник Реєстру російських воєнних злочинців Сергій Миткалик розповів, що протягом 2023 року ідентифікували понад 20 тисяч російських воєнних злочинців.

“Зібрали детальну інформацію, їх фотографії, прізвище, ім’я, по батькові,  рік народження, мобільні телефони, джерело, звідки ця інформація взята. В 2023 році ми почали збирати інформацію про колаборантів”, — розповів Миткалик.

Він додав, що, за даними офісу Генпрокурора, на сьогодні є понад 100 тисяч кримінальних проваджень проти воєнних злочинів та злочинів російської агресії.

“Ми маємо 170 покараних росіян. За статтею порушення законів та звичаїв війни ми маємо більше 100 тисяч кримінальних проваджень. Із них — понад 75 справ, переданих до суду за два роки. Це може свідчити про невисоку ефективність. Але хочу стати на захист правоохоронних органів. Адже поїхати на території Росії та затримати тих російських військових, яких ми ідентифікували, на сьогодні неможливо”, — сказав Миткалик.

Воєнні злочини в Україні

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.