The Washington Post: Червінський координував атаку на газопровід "Північний потік"

ЗМІ
. Роман Червінський на засіданні Київського апеляційного суду 15 травня 2023 року з оскарження запобіжного заходу. Фото: Суспільне / Каріна Бугайченко

Старший український військовий офіцер Роман Червінський, який мав тісні зв’язки з розвідувальними службами країни, зіграв центральну роль у вибуху газопроводу "Північний потік" минулого року.

Про це пише газета The Washington Post з посиланням на українських європейських чиновників.

Роман Червінський, 48-річний полковник, який служив у Силах спеціальних операцій України та Службі безпеки України, був "координатором" операції "Північний потік", повідомляють джерела видання. Вони заявляють, що Червінський керував логістикою та командою з шести людей.

"Вони орендували вітрильник під фальшивими іменами та використовували глибоководне водолазне обладнання для розміщення вибухових зарядів на газопроводах", — йдеться у матеріалі.

26 вересня 2022 року три вибухи спричинили масові витоки на трубопроводах Північний потік 1 і 2, які йдуть з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Напад залишив неушкодженим лише один із чотирьох газових каналів мережі з наближенням зими.

Червінський діяв не сам і не планував операції, стверджують джерела. Офіцер отримував накази від більш високопоставлених українських чиновників, які зрештою підпорядковувалися головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.

Через свого адвоката Червінський заперечив будь-яку причетність до диверсії на трубопроводах.

"Всі припущення про мою причетність до атаки на "Північному потоці" поширюються російською пропагандою без жодних підстав", — сказав Червінський у письмовій заяві The Washington Post і Der Spiegel, які провели спільне розслідування його ролі.

Речники українського уряду не відповіли на перелік запитань щодо участі Червінського.

The Washington Post пише, що роль Червінського ілюструє складну динаміку та внутрішнє суперництво воєнного уряду в Києві, де українська розвідка та військові часто перебувають у напруженні з політичним керівництвом.

Російська газовидобувна і газорозподільна корпорація "Газпром" володіє 51% "Північного потоку", західні енергетичні компанії, у тому числі з Німеччини, Франції та Нідерландів, є партнерами та інвестували мільярди в цей проєкт. Як пише газета, Україна давно скаржилася, що "Північний потік" дозволить Росії обійти українські труби, позбавивши Київ величезних доходів від транзиту.

Що відомо про Романа Червінського

Колишній співробітник Головного управління розвідки Роман Червінський — один із розвідників, які організовували операцію із затримання російських бойовиків групи "Вагнер" та нині перебуває у СІЗО.

У квітні 2022 року його затримали і звинуватили у самовільній проваленій операції з вербування російського пілота, що призвело до обстрілу аеродрому та знищені українських літаків.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Міністр оборони України спростував причетність України до вибухів.

Для мене це трохи дивна історія. Це не має до нас стосунку. Думаю, розслідування офіційних органів зʼясує всі подробиці. Це комплімент для наших сил спеціального призначення, але це не наша діяльність”, — сказав Резніков 8 березня.

Президент Володимир Зеленський також заявив, що Україна не причетна до вибухів на газопроводах "Північний потік".