На Тернопільщині оновили курган, де покояться козаки з війська Хмельницького

Встановлення хреста на кургані. Фото: Руслан Крупа

На околиці Бучача на Тернопільщині освятили відновлену козацьку могилу та відреставрований хрест. Поховання датоване 1655 роком.

Про це розповів Суспільному депутат Чортківської районної ради Руслан Крупа.

Він є ініціатором відновлювальних робіт.

Хрест до реставрації. Фото: Руслан Крупа

За його словами, в радянські часи місцеві жителі переховували хрест на кладовищі.

"Коли Україна стала незалежною, хрест поставили на старе місце, на могилу. Але він уже не мав належного вигляду, потребував оновлення. Та й курган запався".

Курган перед відновленням. Фото: Руслан Крупа

Руслан Крупа звернувся за допомогою до свого друга, історика-археолога Володимира Бевза зі Львова. Він разом з професором Олегом Рибчинським встановили, що давність могили підтверджують записи в історії України Михайла Грушевського та Івана Крип'якевича. Також відповідні дані відшукали на старих мапах 1847 та 1917 років. На них є позначки могили.

Встановлення хреста. Фото: Руслан Крупа

Хрест реставрували у Львові. Курган теж насипали по-новому.

"Люди допомагали грішми, транспортом, роботою. Ми завезли щебінь, підмурували, насипали зверху три вантажівки землі. Встановили хрест".

Реставрований хрест на кургані. Фото: Руслан Крупа

Самої могили не розкопували, говорить Руслан Крупа. Припускають, що там покояться козаки з війська Богдана Хмельницького.

Місцеві жителі насипають курган. Фото: Руслан Крупа

"Не знаємо, чи там поховані кілька козаків, чи кілька десятків. Може бути, що там покоїться хтось із відомих на той час проводирів. Тоді на цих теренах Хмельницький бився з польським військом, тому й з'явилися такі козацькі поховання. Це наша історія. Ми не маємо права її забути, скільки б часу не минуло з тих подій".

Оновлений курган з козацьким хрестом. Фото: Руслан Крупа

На початку листопада оновлений курган та хрест освятили, також відправили панахиду за похованими тут воїнами козацької доби, повідомив Руслан Крупа.