"На одному метрі до шести нерозірваних снарядів": хмельницький сапер про розмінування

Фото: Суспільне Хмельницький

29-річний хмельничанин Юрій Бабій 10 років служить у Нацгвардії України. Починав зі строкової служби у Донецьку. У 2014 році підписав контракт. Потрапив в інженерні війська. Служить на посаді командира піротехнічної групи. Влітку 2023 року у складі групи виїжджав на розмінування Херсонської області.

Хмельничанин Юрій Бабій строкову службу проходив у Донецьку у 2013 році. У червні, каже нацгвардієць, їх частину захопили сепаратисти.

"Тоді була стрілянина і нас захопило угрупування "Кальміус". Всіх вивезли до приміщення СБУ, тримали нас там до ранку. Потім батьки чи хтось з рідні "строківців" приходили та забирали. А як в мене не було рідних нікого, побратим мій сказав, щоб мене також відпустили", — розповідає чоловік.

У 2014 році 29-річний Юрій Бабій підписав контракт з Національною гвардією України.

Склад саперної сумки Юрія Бабія, листопад 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

"Ніколи не думав, що потраплю в інженерні війська. Але сподобалася специфіка розмінування та замінування. Проходив навчання в місті Кам’янці-Подільському. На навчаннях нас вчили які є міни протипіхотні, протитанкові, які є артснаряди, проходили базовий курс. Були польові виходи. Багато підривали. Нас ділили на дві групи: одна — мінує, друга — розміновує", — каже нацгвардієць.

Снаряди, які сапери виявили у полях, 2022. Фото: Юрій Бабій

Повномасштабне вторгнення застало Юрія удома. У нього саме був вихідний.

"Зателефонували, сказали, що всіх викликають на роботу. Того дня мав бути виїзд, але його скасували. Всі сиділи в режимі очікування", — згадує сапер.

У червні 2023 року група Юрія Бабія виїхала на розмінування Херсонщини. Військовий каже, найбільше вибухонебезпечних предметів було на колишніх ворожих позиціях. Цивільне населення підривалося на вибухівці.

Юрій Бабій розміновує деокуповану територію, 2023. Фото: Юрій Бабій

"Всі позиції були міновані, протитанкові та протипіхотні міні поля також. Біля Херсону стався випадок підриву мирного населення на міні ПОМ-2. Чоловік йшов, побачив вибухонебезпечний предмет, підняв його і він в руці здетонував і спричинило смерть. Тракторист їхав та підірвався на протитанковій міні. Трактор вщент розлетівся і чоловік загинув. Тоді на квадратному метрі могли знайти різні типи підривників, протипіхотні міни й артснаряди", — розповідає Юрій Бабій.

Найважчі розмінування були навколо аеропорту біля села Чоробаївка, розповідає Юрій Бабій.

Снаряди, які сапери знайшли на полях, 2022. Фото: Юрій Бабій

Там були позиції міновані, усюди розтяжки. Було багато гранат, протипіхотних мін. Там також стояли окупантські інженерні війська, які підтримували своїх. І там кожен сапер, кожен інженер хоче зробити так, щоб противник підірвався. І нам також такі умови зробили. На квадратному метрі могли знайти 5-6 вибухонебезпечних предметів", — згадує сапер.

Юрій Бабій каже, під час розмінувань потрапляли ще й під ворожі обстріли.

"Працювала багато "скидів" ворожих, дрони літали. Коли ви чуєте, що над вами зависає дрон, треба одразу йти в укриття, ховатися. Бо довго працювати ви не зможете. Гранати кидали. Під артобстрілами також були, коли працювали на полях, виїжджали на розмінування. Спостерігали росіяни з розвідувальних дронів типу "Орлан", "Ланцет", а потім вже накривали нас. Можна сказати, що проводили полювання на саперів", — каже Юрій Бабій.

У серпні 2023 року біля села Музиківка на Херсонщині довелося знешкоджувати касетний снаряд від "Смерчі".

Снаряд, який випустили росіяни по позиціям, 2023. Фото: Юрій Бабій

"Виявили "Смерч" — 300 міліметровий реактивний снаряд. Він був ще небезпечний, бо бойова частина була на місці, то ми помалу його викопували. Дістати в ручну його просто неможливо, то ми задіяли тоді екскаватор. Екскаватором підкопували, потім брали петельки, діставали його легенько, і вже транспортували в безпечне місце для знищення. Касетних боєприпасів було близько 70", — каже сапер-нацгвардієць.

За словами Юрія Бабія, з Херсонщини їхня група повернулася у вересні. У листопаді, каже військовослужбовець, чекає на народження другої дитини.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.