"Ленінський районний суд Кіровограда". Чому на Кіровоградщині не змінюють радянські назви судів

Будівля Ленінського районного суду в місті Кропивницький. Фото: Facebook/Ленінський районний суд м. Кіровограда

Два районні суди у місті Кропивницький мають назву Ленінський і Кіровський. Це відповідає старій назві районів — Ленінського і Кіровського. Обидва райони перейменували 19 лютого 2016 року розпорядженням Кропивницького міського голови. Ленінський район став Подільським, Кіровський — Фортечним. Суспільне дізнавалося, чому не декомунізували назви судів.

Про те, чому не змінюють радянські назви судів, запитують читачі сайту Суспільне Кропивницького. На підтвердження цього наводимо скриншот з коментарями людей під дописом Суспільного в Facebook за 2 жовтня.

У дописі йшлося про те, що взяли під варту водія, який на пішохідному переході збив жінку. Вона померла. Цю справу розглядали в Ленінському районному судді. Люди в коментарях пишуть, "чому ленінський" і "владо, чи не пора вже перейменувати".

Офіційна назва районних суддів у Кропивницькому — "Ленінський районний суд м. Кіровограда" і "Кіровський районний суд м. Кіровограда".

Фото: Суспільне Кропивницький

14 квітня 2023 року на сайті Офісу президента з’явилася петиція "щодо перейменування місцевих судів". Її автор — Руслан Яремчук. Він говорить, що в містах України залишаються районні суди з радянськими або російськими назвами — Красногвардійський, Новомосковський, Павлоградський, Першотравенський, Самарський, Червоноармійський, Ленінський, Октябрський, Московський, Фрунзенський районний суд.

"Мушу зазначити, що будь-які рішення судів з проросійськими або комуністичними назвами викликають високий рівень недовіри до судової системи, адже створюється враження, що ці суди працюють за радянськими стандартами та підходами до здійснення правосуддя", — сказав Руслан Яремчук.

Будівля Кіровського районного суду в місті Кропивницький. Фото: Facebook/Кіровський районний суд м. Кіровограда

В Україні проєкт закону про утворення, реорганізацію чи ліквідацію суду вносить до Верховної ради президент після консультацій з Вищою радою правосуддя. Про це йдеться в статті 125 Конституції України та статті 19 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Руслан Яремчук запропонував, щоб в Офісі президента розробили проєкт Закону "Про перейменування місцевих судів" й передали його в парламент. Але цю петицію не підтримали. Було 267 підписів за потрібних 25 тисяч.

Заступниця керівника апарату Ленінського суду Каріна Саєнко в коментарі Суспільному підтвердила: "Змінити назву суду може президент. Зараз, мабуть, це не на часі".