Суд дозволив примусово списати кошти ПриватБанку на користь Суркісів. Уряд подасть апеляцію

Оновлено
"ПриватБанк". УНІАН

Печерський суд Києва санкціонував примусове списання коштів та арешт власності ПриватБанку, якщо фінустанова відмовиться виплачувати братам Ігорю та Григорію Суркісам визначену судом суму у справі про обслуговування депозитів компаній, конвертованих у капітал банку під час націоналізації, заборгованість за якими позивачі оцінюють у $350 млн (понад 9 млрд гривень). В ОПУ розкритикували рішення Печерського райсуду, заявивши, що Мінфін, НБУ та уряд мають намір подавати апеляцію.

Повний текст ухвали Печерського суду опублікував на своїй сторінці в Facebook міністр юстиції Денис Малюська.

"Позивачі вимагають зобов’язати ПриватБанк продовжувати обслуговувати їхні депозити. Приват заперечує, оскільки депозитів не існує, вони були конвертовані в акції банку під час процедури неплатоспроможності. Суд виніс ухвалу про забезпечення позову, яка ледь не повністю відтворює задоволення позовних вимог — Приват зобов’язали обслуговувати депозити", — зазначив міністр.

Він назвав "маніпулятивним" позов братів Ігоря та Григорія Суркісів до ПриватБанку.

"Суд розглядав питання законності та обґрунтованості останньої та найбільш нахабної маніпуляції: позивачі просили встановити порядок виконання ухвали про забезпечення, якою стягнути тіло депозитів і нараховані проценти на користь позивачів. Заява позивачів була задоволена. У якості забезпечення суд прописав стягнення кількох матеріалів з ПриватБанку на користь шести британських компаній, заснованих офшорами з BVI", — написав Малюська.

Про що йдеться в ухвалі суду

Головною вимогою позову було зобов'язання ПриватБанку виплатити кошти на підставі депозитних договорів з іноземними компаніями, пов'язаними із Суркісами, та відсотки за користування депозитами.

Родина Суркісів оскаржувала процедуру bail-in, яку НБУ проводив у процесі націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов’язаними з банком. Обмінявши депозити на акції ПриватБанку, держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню. Суму збитків позивачі оцінили у $350 млн (понад 9 млрд гривень).

В ухвалі також зазначається, що у випадку невиконання рішення суду на ПриватБанк буде накладено штраф із попередженням про кримінальну відповідальність. У випадку повторного невиконання на фінустанову знову накладуть штраф, а після держвиконавець повинен забезпечити примусове виконання рішення шляхом примусового списання коштів або арешту коштів (майна) боржника.

Що кажуть у ПриватБанку

Як повідомили Суспільному у фінустанові, банк оскаржуватиме рішення.

"Це рішення ніяким чином не може вплинути на роботу банка, його фінансові показники. Таке рішення не може вплинути на роботу банку, у банку сформовані необхідні резерви, які дозволяють уникнути впливу таких відповідних рішень", — відзначив прессекретар банку Олег Серга у коментарі Суспільному, додавши, що рішення було прийнято супереч процесуальним нормам.

Він додав, що, крім суті процесу, є грубе порушення процесуального законодавства, тобто це не є судове рішення з точки зору закону. За його словами, резерви банку на випадок юридичних ризиків сформовані в розмірі до 9 мільярдів гривень.

Міністр фінансів Сергій Марченко (Мінфін є співвідповідачем за позовом — ред.) сказав Суспільному, що вони будуть подавати апеляцію на рішення суду у "справі Суркісів".

Що сказали в ОПУ

В Офісі президента розкритикували рішення Печерського райсуду, заявивши, що Мінфін, НБУ та уряд мають намір подавати апеляцію.

"Правосуддя має відбуватися справедливо, виважено і "креативу" тут точно не має місця. Тільки справедливий і неупереджений розгляд справ по суті може назватися правосуддям і може претендувати на довіру. Міністерство фінансів, Національний банк, ПриватБанк та уряд не погоджуються з винесеним рішенням та будуть захищати інтереси держави і банку в апеляційному суді", — повідомила заступниця керівника ОП Юлія Ковалів у Facebook.

За її словами, сума стягнення на користь Суркісів, яка буде отримана із державного бюджету, фактично еквівалентна:

  • 10-м рокам фінансування Нової української школи;
  • 500 км відремонтованих доріг;
  • 2 побудованим дитячим лікарням на кшталт "Охматдиту".

Що відомо

  • Справу, пов’язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов’язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов’язані з ними особи). Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.
  • Націоналізація ПриватБанку була проведена 18 грудня 2016 року через проблеми з платоспроможністю.