У громадському транспорті Житомира поки що братимуть плату за проїзд з пільговиків, попри скасування обмежень для них

У Житомирі в міському транспорті з пільговиків поки що братимуть плату за проїзд. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

Попри скасування обмежень проїзду для пільговиків, у громадському транспорті Житомира продовжують брати з них плату за проїзд. У Житомирській міській раді Суспільному пояснили, чому так відбувається.

В умовах воєнного стану у квітні 2022 року виконком встановив у Житомирі обмеження на пільговий проїзд у громадському транспорті з 10:00 до 16:00. Ці обмеження не стосуються учасників бойових дій, ТрО, військових, правоохоронців, а також дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю та їх супроводжуючих.

Третього жовтня 2023 року Сьомий апеляційний адміністративний суд скасував ці обмеження. Проте станом на 20 жовтня з пасажирів-пільговиків продовжують брати гроші за проїзд.

Водій тролейбуса Віталій каже, що про рішення суду йому ніхто не повідомляв, тому він і далі бере плату за проїзд з пільговиків.

Водій Віталій. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

Зі слів 67-річної пенсіонерки Людмили, про скасування обмежень вона теж вперше чує.

"Дуже погано, що у нас сьогодні не доходять ці закони, які стосуються людей похилого віку. Було б дешевше прожити. Виживаємо", — каже жінка.

Житомирянка Людмила. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

77-річний військовий пенсіонер Анатолій розповідає, що міським транспортом користується рідко, але щоразу платить за проїзд, бо хоч уже і на пенсії, але ще працює.

Житомирянин Анатолій. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

Житомирянка Ольга має інвалідність другої групи, каже, що намагається їздити в часовий проміжок, виділений для пільговиків, але не завжди це виходить.

"Після десятої і до четвертої можу їздити безкоштовно, тому так і стараюся, це сьогодні мені так за потреби. Вчора їхала маршруткою в діагностичний, то 60 гривень проїздила, щоб до лікаря потрапити", — говорить жінка.

Житомирянка Ольга. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

За словами заступника Житомирського міського голови Олександра Шевчука, рішення суду про скасування обмежень на пільговий проїзд міськрада виконає, але на це потрібен час.

"Ми змушені будемо виконати це рішення, але ж цим рішенням були скасовані і обмеження щодо військовослужбовців, працівників поліції, працівників ДСНС, яким ми цим же рішенням дали можливість безоплатного проїзду в усьому громадському транспорті включно з нашим комунальним і приватним перевізниками. Тому зараз ми працюємо над рішенням, яким все ж дамо нашим військовослужбовцям право безоплатного проїзду. Щодо того чи платити за проїзд пільговикам у раніше встановлені часові обмеження, то я думаю, що найближчим часом ми приймемо рішення, яке вступить в дію у той самий день, коли буде прийняте. Треба пройти певні процедури. Ми у будь-якому випадку будемо виконувати рішення суду, але рішенням виконкому ми це все підтвердимо, затвердимо і будуть внесені зміни", — говорить Олександр Шевчук.

Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

Зі слів заступника Житомирського міського голови, якщо це питання не пропрацювати, наслідки будуть відчутними і для комунального підприємства, і для приватних перевізників.

"Зокрема, це стосується випуску рухомого складу – треба буде більше водіїв, які відпрацьовуватимуть більше змін. На жаль, зараз у нас кадровий голод і всім відомо з яких причин. Щодо приватного перевізника, то тут така сама ситуація з водіями. До того ж, бачимо зростання цін на пальне та матеріали. Підняття тарифу — це не найкращий варіант, тому будь-які наші заходи будуть пов’язані з тим, щоб не піднімати тариф", — каже Олександр Шевчук.

Олександр Шевчук. Житомир, 2023 рік. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

"Ті категорії громадян, які на державному рівні мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті, вони і надалі мають право на такий проїзд. Наразі виконавчі комітети міських рад не наділені жодними повноваженнями стосовно будь-яких обмежень прав та свобод людини, громадянина. У тому числі, на обмеження чи скасування пільг у громадському транспорті. Навіть у воєнний час", — прокоментував Суспільному адвокат Андрій Федін.

Андрій Федін. Житомир, 20 жовтня 2023 року. Фото: Катерина Тарасюк для Суспільного Житомир

Раніше Суспільне повідомляло, що суд скасував обмеження пільгових перевезень у Житомирі — у міськраді сказали, що шукають рішення.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube