Штрафи за відсутність касових апаратів: які зміни відбулися на Миколаївщині з 1 жовтня

Ілюстративне фото: GETTY IMAGES

З першого жовтня 2023 року в Україні поновили штрафи за невикористання підприємцями РРОРеєстратор розрахункових операцій та ПРРОПрограмні реєстратори розрахункових операцій. Відповідний закон набрав чинності 1 серпня 2023 року. На Миколаївщині контроль за дотриманням вимог закону здійснюватимуть податківці Головного управління Державної податкової служби. Станом на вересень кількість зареєстрованих касових апаратів в області становить 13 856.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла заступниця начальника Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області Ольга Купчишина.

На кого поширюється дія Закону

Станом на 28 вересня 2023 року в ДПС Миколаївської області зареєстрована 49 691 фізична особа-підприємець. У порівнянні з аналогічним періодом 2021 року ця цифра складала 50 475 ФОПФізична особа-підприємець.

"На сьогодні (28 вересня 2023 року — ред.) переважають види підприємницької діяльності — торгівля та вирощування сільськогосподарської продукції. На території області були бойові дії та багато суб'єктів підприємництва, які потерпали від обстрілів, втратили бізнес, наразі не працюють", — розповідає Ольга Купчишина.

Зі слів посадовиці, приблизно 19,5 тисяч платників податків не здійснюють підприємницьку діяльність внаслідок їхньої евакуації із зони бойових дій.

З січня 2022 року використання РРО та ПРРО є обов'язковим для всіх платників податків другоїСплачує єдиний податок щомісячно, фіксовано, з лімітом в 5 004 000 грн. обороту на рік. Має право займатися ресторанним господарством, виробництвом та продажем товарів, а також надавати послуги населенню та платникам єдиного податку. та четвертоїСтворена для аграріїв та має власні умови реєстрації. Сплачується податок щоквартально. груп, каже посадовиця. Станом на вересень 2023 року загальна кількість зареєстрованих касових апаратів в області становить 13 856.

"У період війни цей обов'язок не був скасований, але через введення режиму воєнного стану, оскільки територія області перебувала під бойовими діями. У зв'язку із прийняттям Закону 3219 всі платники єдиного податку другої та четвертої груп тепер повинні в обов'язковому порядку здійснювати всі розрахункові операції через РРО або ПРРО", — говорить Ольга Купчишина.

Нові правила не застосовуються для платників єдиного податку першоїЗдійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або проводять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. групи незалежно від видів діяльності, тобто торгівля на ринку та послуги.

З першого серпня до вересня 2023 року ще 2,5 тисячі ФОПів зареєстрували розрахункові апарати.

"Підприємці, які здійснюють торговельну діяльність в магазинах, їм це зручніше — це може бути або в телефоні, або видають різні фірми, банки, вони невеликого формату і зручно працює. За невеликої кількості товару підприємцям вигідніше користуватися", — додає Ольга Купчишина.

Посадовиця говорить, що за недотримання закону, у разі встановлення контролером факту порушення, до підприємців будуть застосовувати санкції.

"Розмір штрафів — 100 відсотків вартості проданих з порушенням товарів за перше порушення. Кожне вчинене наступне порушення — 150 відсотків вартості від проданих з порушенням товарів", — зазначає Ольга Купчишина.

Система пільг

З 1 жовтня 2023 року застосування штрафів відновили щодо всіх підприємців. Втім у законі прописано, що деякі підприємці звільнені від відповідальності.

"За порушення, вчинені в період з 1 січня 2022 року до 30 вересня 2023 року включно, анулюється для всіх суб'єктів господарювання, окрім тих, які: торгують підакцизними товарами (алкогольною, тютюновою продукцією, паливом); займаються обміном валют; ведуть діяльність у сфері азартних ігор", — написано в Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Крім того, у законі виокремили перелік суб'єктів господарювання до яких, з 1 жовтня 2023 року, не будуть застосовуватися санкції:

  • ФОПи на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України;
  • ФОПи на територіях активних бойових дій;
  • ФОПи на територіях можливих бойових дій.

Зі слів Ольги Купчишиної, у Миколаївській області, не підпадають під штрафи Очаків та окуповані села Покровка, Покровське, Василівка Кінбурнського півострова.

Думка підприємиці щодо Закону

Підприємиця, волонтерка Еліна Кошелєва, голова миколаївського осередку ГС "Рух #SaveФОП", розповіла, що до 24 лютого 2022 року члени руху організовували пікети та акції проти впровадження штрафів.

"Нічого гарного з цього не вийде. Зараз основна задача — вижити й перемогти. Яке РРО під час обстрілів, зимових відключень світла та інших проблем. Тим паче у Миколаєві, прифронтовому місті. Половина міста виїхала, а решта кінці з кінцями зводять", — говорить Еліна Кошелєва.

Жінка каже, що 99 відсотків підприємців реагують негативно.

"Звичайно, працюють ті, хто повернувся. Багато колег виїхали за кордон, будуть там відкривати справу. Так, там є РРО, але зроблено більш цивілізовано, законно і більш правильно", — додає підприємиця.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.