Загроза "Вагнера", під Лиманом загинув естонський доброволець та місія ООН в Карабаху — головні новини ранку 2 жовтня

Тренування Інтернаціонального легіону у складі ЗСУ, фото: ildu.com.ua

Другий естонський доброволець з Інтернаціонального легіону загинув у російсько-українській війні, найманці із ПВК "Вагнер" можуть знову стати консолідованим підрозділом та перша за 30 років місія ООН в Нагірному Карабаху — Суспільне підготувало головні новини ранку 2 жовтня.

1. На Донеччині загинув доброволець з Естонії.

Неподалік Лиману на Донеччині від атаки російського безпілотника загинув естонський доброволець Танель Кріггул із позивним "Стінгер". Про це повідомила естонська газета Postimees, якій підтвердили загибель військового три джерела. За даними видання, Танель Кріггул воював за Україну з минулого року у складі Інтернаціонального легіону.

Контекст: Видання пише, що це другий доброволець з Естонії, який загинув у російсько-українській війні. У березні 2023 року стало відомо про смерть в Україні колишнього офіцера Сил оборони Естонії Іво Юрака, який загинув від вогню російської артилерії під Бахмутом на Донеччині.

2. ПВК "Вагнер" може знову стати серйозною загрозою у війні проти України.

Російська приватна військова компанія "Вагнер" знову може становити загрозу та стати ефективною у війні проти України, якщо консолідується з єдиним лідером та перейде у підпорядкування Росгвардії чи Міноборони РФ. Потенційним новим керівником цих найманців може стати син Євгена Пригожина — Павло. Про це йдеться у звіті аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW).

Контекст: За даними британської розвідки, за останні тижні сотні бойовиків, які раніше були пов'язані із ПВК "Вагнер", ймовірно почали передислокуватися на війну в Україну окремо чи невеликими групами та воюють на боці різноманітних проросійських підрозділів.

3. ЄС продовжить надавати військову допомогу Україні.

Військова допомога Україні від Європейського Союзу сягнула 25 мільярдів євро, європейські союзники України й надалі підтримуватимуть офіційний Київ. Про це під час пресконференції у Києві заявив високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель.

Контекст: 1 жовтня Сенат США схвалив проєкт тимчасового фінансування уряду терміном на 45 днів, який не містить фінансування України. Як пояснив речник українського МЗС, ця ситуація не зупинить надходження допомоги до України, яка була оголошена раніше.

4. Місія ООН уперше за 30 років прибула до Карабаху.

Міжнародна організація вивчить ситуацію на місці та визначить гуманітарні потреби людей, які залишаються у Карабаху та вірмен, які виїжджають. Мета місії — вивчити гуманітарні потреби мешканців.

Контекст: За даними вірменської сторони, станом на 30 вересня з території Нагірного Карабаху до Вірменії виїхало понад 100 тисяч людей. Уряд Вірменії оголосив про плани переселити тих, хто залишився без даху над головою внаслідок бойових дій, на свою територію та забезпечити усім необхідним. Також були заяви, що майже всі етнічні вірмени виїдуть з Карабаху.