"Вода з сонця". Як у деокупованому Залимані відновлюють водопостачання

Староста села Залиман Юрій Чередниченко показує сонячні панелі, які забезпечать водопостачання, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Без води понад рік живе третина людей у деокупованому Залимані під Балаклією. Внаслідок обстрілів у селі пошкоджені водонапірні вежі та свердловини, розповів Суспільне Харків староста Юрій Чередниченко. За його словами, зараз у Залимані відновлюють одну з веж і встановили сонячні панелі, які зможуть живити насоси, зокрема, під час блекаутів.

Житель Залиману Андрій Якименко їздить за кілометр від дому, щоб набрати води. Його будинок під’єднаний до центрального водопостачання, як і ще сотня дворів у селі. Водогін тут перестав працювати у травні 2022 року після російських обстрілів.

"Вони з того боку Дінця нас обстрілювали. І снайпера стріляли та дуже танк нам дошкуляв з вертольотами. Воду ми набираємо для щоденної потреби: помити, попрати. 40 боклажок мені на два дні вистачає", — каже Андрій Якименко.

Житель Залиману Андрій Якименко набирає по 40 баклажок води, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Залиман, розташований за 20 кілометрів від Балаклії, окупанти захопили у березні 2022 року. За місяць село звільнили українські військові. Після цього російські війська почали обстрілювати село: ударами пошкодили електродроти та водонапірні вежі, розповідає староста Юрій Чередниченко.

"Основна причина — артилерійські обстріли. І вся наша лінія електропередач була пошкоджена. З шести трансформаторів вціліли тільки два. Не було електроенергії на цю свердловину. Трансформатор був пошкоджений і не було чим замінити спочатку", — пояснює Чередниченко.

За словами старости, відновити електрику у Залимані вдалося навесні 2023 року. Запустити насоси і набирати воду з власних свердловин змогли 200 місцевих родин. А з трьох водонапірних веж, які забезпечують центральне водопостачання, запрацювала лише одна. Від неї отримують воду 15 абонентів на околиці села.

Сонячні панелі в Залимані будуть альтернативним джерелом подачі води на випадок обстрілів РФ, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Тут якість води гірша, ніж з основної свердловини. І вона не забезпечує основний тиск. Водопровід йде великим кільцем, через колишню ферму, де все обрізано, та невідомо, у якому стані ці водогони. Вирили котлован під нову вежу, яку встановлять. Вона буде заввишки 21 метр та забезпечить наших жителів водою", — додає Юрій Чередниченко.

Староста каже, щоб водопостачання не залежало від російських ударів по енергетиці, у Залимані у вересні змонтували сонячну електростанцію.

"Щоб ми не були без води, є резервне джерело з акумулятором. Може і у нічний час протягом кількох годин давати воду. Термін експлуатації — мінімум 20 років, але вони можуть працювати і довше, просто у них може зменшуватися вироблення електроенергії"
У Залимані встановили сонячні панелі за проєктом "Вода з сонця", Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Нову водонапірну вежу Залиману надали благодійники, а встановлення сонячної електростанції вартувало мільйон гривень, розповідає начальниця Савинської військової адміністрації Оксана Супрун.

"Ще навесні, коли облрада оголосила конкурс "Разом у майбутнє", ми визначилися, що пріоритетним проєктом буде "Вода з сонця". Сонячні панелі — це спільні кошти з благодійного фонду, обласної ради та місцевого бюджету", — пояснює Супрун.

За словами старости Залимана Юрія Чередниченка, закінчити роботи та подати воду у будинки жителів планують у середині жовтня.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube