"У реєстрі пам'яток — помилково". Стало відомо, чи зберігатимуть частину обваленого будинку на Руській, 6 у Чернівцях

Будинок на вул. Руській, 6. Джерело: ДСНС України

У Чернівцях планують повністю розбирати обвалений будинок на вулиці Руській, 6. За державним реєстром нерухомих памʼяток України, ця будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення — Монастир кінця XIX століття. Також будинок перебуває в межах території Центрального історичного ареалу, на території буферної зони об'єкта світової спадщини ЮНЕСКО.

Суспільне Чернівці запитало міське управлінні культурної спадщини, чи зберігатимуть вцілілу частину будинку. В управлінні зазначають, цей будинок включений до реєстру помилково — замість будівлі, яка розташована на вулиці Ризькій, 6 - вулиці Гребінки, 16. Також, за інформацією управління, будинок на Руській, 6 не має художньої цінності.

"Пам'ятка розташована не за тією адресою"

Відповідно до розпорядження від 23.03.1994р. №l61 «Про взяття на державний облік і під охорону нововиявлених памʼяток архітектури місцевого значення»представника Президента України в Чернівецькій області під порядковим № 17 значиться памʼятка за адресою вулиця Руська, 6 — вулиця Гребінки, йдеться у відповіді управління на запит Суспільного.

Відповідно до історико-архітектурного опорного плану Чернівців (оцінка забудови, 1986 рік) будівля на вулиці Руській, 6 є фоновою забудовоютрадиційна масова забудова історичної частини населеного місця, що фіксує історичне розташування і є за своїм масштабом і архітектурною органічною складовою історичного середовища — рядовою історичною будівлею. Вона не має самостійної художньої цінності, але разом із памʼятками та значними, цінними історичними будівлями складає цінні містобудівні утворення.

Натомість, за інформацією управління, будівля на вулиці Ризькій, 6 — вулиці Гребінки є нововиявленою пам'яткою архітектури.

"З огляду на технічну помилку, допущену під час підготовки розпорядження представника Президента України в Чернівецькій області у 1994 році, об'єкт малоцінної забудови отримав статус памʼятки, а нововиявлена памʼятка архітектури його втратила", — йдеться у відповіді на запит.

За таких обставин, на замовлення управління охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради виготовлено облікову документацію на будівлю за адресою вулиця Руська, 6. Пунктом №10 "Історичні дані про обʼєкт" Паспорта обʼєкта культурної спадщини зазначається, що поняття "монастир" визначено помилково.

"Розробниками документації архітектором Л. Вандюк спільно з доктором філософії з архітектури та містобудування Н. Ватаманюк надано рекомендації щодо доцільності зміни статусу памʼятки на статус рядової історичної забудови та режиму використання обʼєкта", — йдеться у відповіді на запит.

Більше дивіться в інтервʼю Суспільного з заступником мера Зазуляком:

"Змінюємо адресу пам'ятки"

Розпорядженням Чернівецької ОВА від червня цього року у Переліку памʼяток архітектури місцевого значення області зміни адресу "вул. Руська, 6 — вул. Гребінки" на "вул. Ризька, 6 - вул.Є.Гребінки, 16".

"Органом охорони культурної спадщини Чернівецької ОВА здійснюються заходиу відповідності до пункту 2 частини першої статні 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо прийняття центральним органом виконавчої влади рішення про внесення змін до Державного реєстру нерухомих памʼяток України на підставі здійснених наукових досліджень", — зазначають у відповіді.

"Будинок потребує негайної повної ліквідації"

За інформацією управління, після обвалу стіни 20 вересня розкрито приміщення поверхів, а міжповерхові перекриття прогнулися й тримаються на перегородках поверхів.

"Його технічний стан аварійний, непридатний для подальшого будь-якого використання. Згідно з оцінкою технічного стану від 21.09.2023р. експерт Лобов А.I. визначив, що будинок у стані прогресуючого руйнування і може зазнати повного обвалення. За таких обставин, будинок потребує негайної повної ліквідації шляхом демонтажу його конструкцій", — йдеться у відповіді на запит.

Суспільне Чернівці показувало, який вигляд має обвалений будинок на вулиці Руській, 6 21 вересня:

Комісія при виконавчому комітеті обстежувала обвал зовнішньої стіни 21 вересня. Тоді у складі комісії був представник управління охорони культурної спадщини.

"За наслідками роботи комісії з урахуванням того, що будинок фактично не є памʼяткою культурної спадщини та знаходиться у стадії прогресуючого руйнування і становить небезпеку для прилеглого впритул житлового будинку №8, вирішено невідкладно приступити до виконання робіт з ліквідації надзвичайної ситуації — демонтажу будинку на вул.Руській, 6",— йдеться у відповіді на запит.

"Демонтувати будівлю й зберегти елементи декору"

Далі питання руйнування будинку розглядали 28 вересня на засіданні Консультативної ради при управлінні охорони культурної спадщини міськради. За результатами обговорення рекомендували будинок демонтувати.

У відповіді на запит йдеться, що врахували аварійний технічний стан та те, що раніше будівлю неодноразово перебудовували. Зокрема, згідно з науковими дослідженнями мансардний поверх був скляним, можливо, у румунський період перебудовували й порушили симетрію вікон; перший поверх не має декоративних елементів, а декор другого поверху неунікальний для історичної забудови міста.

Таке ж рішення прийняли 28 вересня за результатами роботи комісії з вивчення питання подальших дій щодо цього будинку. Водночас за пропозицією комісії зробили 3D сканування головної фасадної стіни.

Фасадна стіна на вулиці Руській, 6. Фото: Facebook/Czernowitzmoment

"Декоративні елементи будинку не є унікальними для історичної забудови міста, тому потреба у їх збереженні відсутня. Проте, на вимогу управління охорони культурної спадщини, виконавець робіт з демонтажу збереже окремі елементи декору фасаду і металодекору балкону. Їх візьмуть на відповідальне зберігання", — йдеться у відповіді на запит.

Що відомо про обвал будинку на вулиці Руській, 6

  • Черговий обвал стіни будинку трапився ввечері 20 вересня. Вдень мешканці дали згоду на переселення, тому на момент обвалу покинули будинок. Ніхто не травмувався.
  • Вперше частина стіни у будинку на вулиці Руській, 6 у Чернівцях обвалилася два роки тому внаслідок зливи. Відтоді мешканцям рекомендували не жити у квартирах.
  • У липні 2023 року в цьому аварійному будинку трапилося ще два обвали. Тоді обмежували газопостачання. Спочатку у міськраді мешканцям будинку пропонували співфінансувати ремонт, але після другого обвалу у липні ремонтувати будинок планували лише за гроші з міського бюджету. Й на час ремонту пропонували переїхати в однокімнатні квартири. Мешканці не погоджувалися: хотіли, щоб їм запропонували рівноцінні двокімнатну та трикімнатну.
  • Співвласниця квартири на вулиці Руській, 6 Галина Крилова повідомила Суспільному, що її батьки ще до обвалу умовою виселення назвали надання рівнозначного житла за площею. Зробили це через те, що листи від міськради про виселення не мали конкретних строків, на який час відселяють людей, та конкретних планів ремонту будинку. Перед самим обвалом батьки Крилової погодилися на тимчасове проживання у квартирі з резервного фонду, що на вулиці Українській, 24. Проте ця квартира є вдвічі меншою за втрачене житло, а також потребує капітального ремонту — протікає дах, мокра стіна та прогнила підлога. Крилова каже, що батьки терміново мусили переїхати до родичів. Галина Крилова вважає, що обвал будинку є надзвичайною ситуацією, тому хоче, аби її батькам надали еквівалентне житло згідно з Кодексом цивільного захисту.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.