"Побільшало випадків ГРВІ й коронавірусу, грипу немає" — головна санітарна лікарка Кіровоградщини

Фото ілюстративне: Gettyimages

У Кіровоградській області за тиждень удвічі зросла захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції. Упродовж семи днів зафіксували 4073 випадки хвороби. На попередньому тижні було 2602.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.

Грип і ГРВІ на Кіровоградщині

Підвищення захворюваності на ГРВІ сезонне й відбувається щороку. 74% серед усіх хворих — це діти. 62% з них — школярі.

"Що стосується складності протікання цих випадків, то госпіталізація залишається на тому рівні, що і протягом всього вересня. Сьогодні епідситуація з грипу та ГРВІ відносно спокійна. Епідсезон розпочинається з 2 жовтня й триватиме до 17 травня".

Випадків грипу в області не реєстрували. За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я цього року циркулюватиме чотири штами грипу. З них — два віруси А ("Вікторія" і "Дарвін") та два віруси В ("Австрія" і "Пхукет").

"З цих вірусів "Вікторія" може мати пандемічний характер. З ним ми стикались у 2022 році".

Ситуація з коронавірусом на Кіровоградщині

Цього року коронавірус офіційно перестав вважатися особливо небезпечною хворобою. У травні Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про припинення пандемії коронавірусу й змінила його статус. У липні Міністерство охорони здоров’я України окремим наказом виключило ковід з переліку особливо небезпечних хвороб.

Нині коронавірус розглядають у групі гострих респіраторних вірусних інфекцій. У вересні побільшало випадків, і це також сезонний показник, говорить Надія Оперчук.

"Якщо у липні-серпні ми реєстрували від чотирьох до восьми випадків щотижня, то останні два тижні вересня фіксуємо суттєве збільшення. За минулий тиждень маємо 26 випадків. Хворіють в основному не щеплені. З 26 захворілих 25 дорослі".

В Україні циркулює 14 підштамів коронавірусу, у Кіровоградській області — вісім.

Новий штам коронавірусу "Пірола"

В Європі циркулює новий штам "Пірола". Це мутований "Омікрон". В Україні його немає.

"Основні симптоми "Піроли" — висока температура, нежить, ломота в тілі, втрата смаку, запаху. Можуть бути діарея, блювання, нудота, швидка втомлюваність, виснаженість організму, утруднене дихання. Пацієнти відмічають, що вони не можуть перевести подих".

У групі ризику — люди без щеплення, ті, які не мають імунітету після захворювання, люди поважного віку, з хронічними захворюваннями, особливо цукровим діабетом і порушенням обміну речовин, всі, які мають ослаблений імунітет.

Щеплення проти коронавірусу й грипу

Надія Оперчук радить вакцинуватися проти грипу й коронавірусу. Краще це робити на початку або перед епідсезоном, щоб сформувався імунітет (на це потрібно 2-3 тижні). Також можна упродовж усього епідсезону, бо захворюваність матиме декілька хвиль.

Щеплення проти грипу й ковіду можна робити одночасно, в різні ділянки тіла.

"Людина має звернутися до сімейного лікаря, зробити огляд і після цього щеплення. Протипоказом є алергічна реакція на попереднє введення вакцини. З обережністю треба робити її людям, які мають алергічні реакції на курячий білок. Інші протипокази — тимчасові. Це температура 38,5 і вище".

В аптеки України направлять 114 тисяч доз вакцини проти грипу. Це корейський препарат. Також нині французька вакцина проходить лабораторний контроль.

"Що стосується коронавірусу, то в області є достатньо вакцини. Це CoronaVak (майже 37 тисяч доз), Pfizer для дорослих і дітей, Janssen. На постійній основі працюють 95 пунктів щеплення і три центри — у Знам’янці, Бобринці та Світловодську".

Щеплення від ковіду мають 797 235 жителів області. Хоча б одну дозу отримали 59,8%. Це 340 тисяч людей. Вакцинованих дітей і підлітків — 8500.