Жоден з народних депутатів від Кіровоградщини не подав майнові декларації за 2021 та 2022 роки

Представники Кіровоградщини в парламенті: Олександр Дануца, Ігор Мурдій, Юрій Кузбит, Олег Тарасов (верхній ряд, зліва направо), Олесь Довгий, Олег Воронько, Богдан Торохтій (нижній ряд, зліва направо). Колаж: Суспільне Кропивницький

Жоден з семи народних депутатів України, які представляють Кіровоградську область у Верховній раді, не подав майнові декларації за 2021 та 2022 роки.

Дані про добровільне подання майнових декларацій опублікував Рух ЧЕСНО з посиланням на дані Національного агентства з питань запобігання корупції. На 25 вересня 38 народних депутатів добровільно подали майнові декларації за 2022 рік, 53 – за 2021-й.

У переліку тих, хто подав декларацію, немає парламентарів-представників Кіровоградщини: Олександра Дануци, Ігоря Мурдія, Юрія Кузбита й Олега Тарасова з фракції політичної партії "Слуга народу", позафракційних нардепів Олеся Довгого й Богдана Торохтія та Олега Воронька з депутатської групи "Відновлення України".

П’ятеро з них підтримали законопроєкт про електронне декларування з правкою президента Володимира Зеленського про відкриття реєстру декларацій, який парламент схвалив 20 вересня.

Що відомо про декларування під час війни

Електронне декларування — один з важливих кроків антикорупційної реформи України після Революції Гідності.

У перші тижні повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року обов’язкове подання декларацій було призупинене.

Як повідомили у Transparency International Україна, лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік.

"Швидше за все, наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у "добровільне", то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ", — заявили в організації.

У вересні 2022 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія зареєстрував законопроєкт про повернення обовʼязкового декларування "Про внесення змін до деяких законів України з метою виконання вимог Європейської комісії щодо набуття Україною статусу члена Європейського союзу". Антикорупційний комітет схвалив цей документ 18 жовтня 2022 року, але він досі не винесений на розгляд до Верховної ради.

30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.

5 вересня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №9534 про повернення е-декларування, однак не підтримала правку про негайне відкриття реєстру е-декларацій.

6 вересня на сайті президента з'явилася петиція з вимогою ветувати законопроєкт №9534 та повернути його до парламенту для відновлення публічного доступу до реєстру декларацій. Звернення за день набрало необхідну кількість підписів.

12 вересня президент Володимир Зеленський ветував закон №9534 про відновлення електронного декларування, і закликав нардепів якнайшвидше проголосувати за відкриття реєстру декларацій.