Не Артем. Найвищому пам'ятнику Донеччини обрали нову назву: коли остаточно перейменують

Ексклюзивно
Пам'ятник Артему у Святогірську, 29 жовтня 2022 року. Фото: Andriy Andriyenko/АР

Пам'ятнику радянському партійному і державному діячеві Артему у Святогірську на Донеччині обрали нову назву. В межах декомунізації він буде перейменований на "Пам’ятник авторства видатного скульптора Івана Петровича Кавалерідзе". Скульптура — пам'ятка монументального мистецтва з елементами кубізму встановлена на Лисій горі 96 років тому, на правому березі річки Сіверський Донець.

Нову назву пам'ятника розглянули та підтримали на засіданні експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України, повідомили 26 вересня в Донецькій обладміністрації.

Як розповіла Суспільному Донбас заступниця начальника управління культури Донецької обласної держадміністрації Аліна Певна, офіційно перейменування відбудеться, після внесення змін у державний реєстр та наказу профільного міністерства.

"Зміни будуть внесені після видання наказу Мінкульту, який буде затверджувати протокол й рішення Експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини. 26 вересня після розгляду документації комісія ухвалила рішення щодо внесення змін до Державного реєстру", — розказала Аліна Певна.

Чому обрали таку назву Артему у Святогірську

"Під час роботи з переосмислення наративів радянщини, дослідили сегменти, які знаходяться в складовій пам’ятки. Ми не хочемо прив’язувати назву, ані до радянщини, ані до міста, ані до злочинів Сергєєва (Артема)", — пояснила Аліна Певна.

"Є обґрунтування, коли Івана Кавалерідзе робив пам'ятник Федору Сергєєву, який називається пам’ятником Артему, то скульптор зробив по формах, по рисах обличчя своє обличчя. Кавалерідзе дуже сильно постраждав від радянської влади. Сам Кавалірідзе був митець, діяч і сам дуже сильно постраждав від радянської влади, тому він не може бути декомунізованим", — додала заступниця начальника управління.

В чому унікальність пам'ятника у Святогірську

Скульптура, що стоїть на горі, над Святогір'ям — унікальний пам’ятник, таких у світі залишилось мало, розповіла Аліна Певна.

"Досі вчені не можуть розгадати склад бетону, з якого він зроблений. Якщо раніше називали пам’яткою монументального мистецтва історії й культури, то тепер — пам’ятка монументального мистецтва науки й техніки. Ті технології, які були задіяні під час будівництва в 1927 році, вони унікальні для науки й техніки", — розказала вона.

Пам'ятник Артему у Святогірську 10 березня 2014 року. Фото: Ганна Железняк/Cуспільне Донбас. Фото: Ганна Железняк/Cуспільне Донбас

Пам'ятник Артему та війна

96-річний пам'ятник, за словами Певної, зазнавав пошкоджень, зокрема, і в результаті боїв на Донеччині.

Крім того, його зріст використовували українські військові:

"Під час російсько-української війни, він став своєрідним спостережним пунктом для ЗСУ", — додала Певна.

Які пам'ятники Донецької області підпадають під декомунізацію

"Під декомунізацію потрапляють всі пам’ятки Другої світової війни. Тому вони будуть перейменований, тільки тоді, коли буде рішення Міністерства культури. Перейменують пам'ятники з написами: "Радянським воїнам", "Велика вітчизняна війна", чи "1941-1945", або “Братська могила радянських воїнів". Тобто вони будуть перейменовані згідно з законом про знищення тоталітарних наративів", — уточнила Аліна Певна.

Як волонтери підняли прапор України на найвищій точці у Святогірську на Донеччині у 2023 році — у сюжеті журналістів Суспільного:

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram