Без "військового" податку Новоукраїнська громада на Кіровоградщині за рік недоотримає 50 мільйонів гривень

"Новоукраїнська громада за рік недоотримає 50 мільйонів гривень", — міський голова Олександр Корінний. Фото: Суспільне Кропивницький

Новоукраїнська громада Кіровоградської області за рік недоотримає 50 мільйонів гривень бюджетних надходжень, якщо заберуть "військовий" податок, порахував голова громади Олександр Корінний.

20 вересня Верховна Рада України у першому читанні підтримала законопроєкт, згідно з яким із бюджетів громад заберуть податок на доходи фізичних осіб, який сплачують військовослужбовці. З 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 Кабмін пропонує військовий податок спрямувати у спецфонд державного бюджету. За даними міністерства фінансів, мова йде про 120 мільярдів гривень.

Уряд планує перерозподілити гроші так: 50% отримає Адміністрація Держспецзв’язку на закупівлю спецтехніки та обладнання – дронів, 50% – Мінстратегпром на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу. Законопроєкт про перенаправлення ПДФО має пройти друге читання.

Начальниця фінансового управління Новоукраїнської громади Антоніна Колпак говорить, якщо в них заберуть податок з зарплат військових — це вплине на бюджет і на утримання всіх закладів і установ громади.

"У 2021 році в громаді був 131 мільйон власних надходжень, у 2023 — 178 мільйонів. Відповідно мінус 50 мільйонів гривень – це суттєво для усіх галузей нашої громади. Це 30% нашого бюджету".

Керівник Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад Олександр Корінний говорить, втратять військовий податок у наступному році 922 громади.

"Є речі, які мають бути враховані. Сьогодні реформа децентралізації – це одна з ключових реформ, які проходили в Україні, а прийняття таких рішень посеред бюджетного року без думки місцевого самоврядування, я думаю, точно не сприяє децентралізації та рухові уперед".

Порахував, через ухвалення цього закону Новоукраїнська громада до кінця року втратить 13 мільйонів гривень і 50 мільйонів – наступного.

"Наприклад, все позашкілля громади – це дитячо-юнацька спортивна школа, музична школа, дитячо-юнацький центр має десь 12 мільйонів на рік. Що робити до кінця року з відсутніми коштами, ну я не готовий сказати".

Розповів, на рівні Всеукраїнської асоціації територіальних громад запропонували відтермінувати дію цього закону.

"Рік і ці два місяці залишаємо все, як мало бути. Якраз є час до 1 січня 2024 року для тісного, плідного діалогу між усіма стейкхолдерами: комітетами, Мінфіном, Верховною радою, місцевим самоврядуванням, асоціаціями для того, щоб знайти збалансовані формули, компенсатори, і домовитися про бюджет на наступний рік".

Цього року Кіровоградщина отримала мільярд 600 мільйонів гривень військових податків, розповів заступник голови обласної адміністрації Сергій Шеремет.

"Наступного не отримаємо ці гроші, але ми розуміємо позицію держави. У нас працює економіка, підприємства, можливо, не так потужно, як до військових дій, але ми маємо надходження і прогнози надходжень на 2024 рік, які будуть свідчити про те, що маємо мати також і темп росту".

Вважає, держава передбачить компенсації для громад, які втратять військовий податок.

"У державному бюджеті передбачена відповідна додаткова дотація, яка компенсує просто це недоотримання доходів".

Асоціація міст України пропонує не ухвалювати такий закон, а краще контролювати неналежне для воєнного часу використання грошей у громадах, каже виконавча директорка регіонального відділення Валентина Ільюшкіна.

"Визначити захищені цільові статті видатків місцевих бюджетів, сформовані з 70% військового ПДФО, так званий "Бюджет безпеки та оборони” із заморожуванням реверсних вилучень. Просимо зберегти у держбюджеті України на 2024 рік у доходах місцевих бюджетів військове ПДФО, а також підтримати законопроєкти, які легалізують допомогу органів місцевого самоврядування ЗСУ".

Закон може набрати чинності після його підтримки депутатами у другому читанні.