"Почаївський монастир в історії греко-католицької церкви": у Тернополі в музеї відкрили виставку

Суспільне Тернопіль

В обласному краєзнавчому музеї у Тернополі відкрили виставку "Почаївський монастир в історії греко-католицької церкви". Про це розповів Суспільному завідувач відділу стародавньої історії музею Олег Гаврилюк.

За його словами, захід присвятили 250-річчю папської коронації ікони Божої Матері. Виставка є продовженням експозиції до 1305-річчя хрещення Київської Русі.

Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії обласного краєзнавчого музею. Суспільне Тернопіль

"Серед експонатів – стародруки, зокрема, "Апостол толковий". Його видрукували в Почаївській монастирській друкарні 1784 року. Це все книги 18 століття".

Подвійна хоругва з зображенням Богородиці у верхньому кутку. Суспільне Тернопіль

Історичну й культурно-мистецьку цінність має подвійна хоругва, каже Олег Гаврилюк.

"Хоругву ми повернули в одну сторону, щоб показати події 1675 року. Тоді величезна турецька армія на чолі з Ібрагімом Шишман-пашею захопила Тернопіль. Частину підрозділів він відправив до Львова, а невеликі підрозділи татаро-турецьких сил підійшли до Почаївського монастиря, намагалися його захопити. Але з’явилася Божа Матір, вона зображена у верхній частині хоругви. Тоді стріли, направлені на монастир, поверталися назад і вбивали турків і татар".

Почаївська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці. Суспільне Тернопіль

За словами Олега Гаврилюка, ікону Божої Матері довший час зберігали в цьому монастирі. Коронували її у вересні 250 років тому.

Експонати виставки "Почаївський монастир в історії греко-католицької церкви" в Тернополі. Суспільне Тернопіль

До цієї дати підготували заходи, говорить синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ отець Віталій Козак.

Отець Віталій Козак, синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Суспільне Тернопіль

"Ця виставка є одним з цих заходів. Вона пов’язана також з конференцією, яка відбудеться в Зарваниці 29 вересня. Конференція буде відкритою, до неї можна долучатися в онлайн-трансляції в ютубі. Почаїв у 18 столітті перебував у складі Української греко-католицької церкви. Це період з 1712 по 1831 рік, коли російська імперська влада вигнала греко-католиків з Почаєва".

Відвідувачі виставки "Почаївський монастир в історії греко-католицької Церкви". Суспільне Тернопіль

Під час відкриття виставки єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ Теодор Мартинюк подарував музею ще один експонат.

Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Суспільне Тернопіль

"Ми даруємо медаль, яку викарбували з нагоди 250-ліття коронації Почаївської ікони. Нехай це буде черговим експонатом в експозиції краєзнавчого музею".

Медаль, яку подарували музею. Суспільне Тернопіль

Виставка в обласному краєзнавчому музеї буде діяти до 10 жовтня, повідомив Олег Гаврилюк.