Подарунки до Дня вчителя – дарувати чи ні. Думки кропивничан

Ексклюзивно
Чи дарувати вчителям подарунки. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

У першу неділю жовтня в Україні відзначають День вчителя. Цього року свято припадає на перше число. Напередодні у школах вчителям зазвичай дарують подарунки – квіти, гроші у конверті, солодощі. Це підтримують не всі батьки – деякі вважають це пережитком минулого. Суспільне зібрало думки кропивничан, чи доречно нині дарувати подарунки педагогам.

Донька кропивничанки Вікторії, яка не захотіла називати своє прізвище, навчається у шостому класі одного з кропивницьких ліцеїв. Говорить, з професійним святом вчителів вітають щороку з першого класу. Класній керівниці зазвичай дарували гроші та квіти, іншим педагогам та директорці ліцею – цукерки. Це ініціатива голови батьківського комітету, яку підтримали більшість батьків. Усі подарунки купували за гроші зі шкільного фонду.

"Цього року обговорювати подарунки до Дня вчителя ми почали на шкільних зборах ще на початку вересня. Класній керівниці традиційно вирішили вручити гроші у конверті, іншим вчителям та директору – солодощі та спиртне. Щомісяця у фонд класу ми здаємо по 70 гривень, тому додатково грошей не збираємо. Я підтримую ідею вітати класну керівницю, вона багато часу проводить з дітьми та на всі сто віддається своїй роботі. А от ініціативу вітати ту ж директорку школи, не схвалюю. Одного разу я висловила цю думку у батьківському чаті, але мене ніхто не підтримав".

Кропивничанка Марія Урман після російського вторгнення виїхала в США у штат Вісконсин. Говорить, у професійне свято американський вчитель не може приймати подарунки від дітей, тому що є державним службовцем.

"В Америці День вчителя відзначають 7 травня. Учні з вчителями можуть святкувати тиждень. Діти приносять з дому печиво або пончики і всі разом влаштовують надворі пікнік. Але це якщо захочуть учні і вчитель, таке буває не завжди. Ніякі подарунки педагогам не дарують, не влаштовують ні концерти, ні шоу".

Двоє синів кропивничанки Лесі Кришко навчаються у кропивницькій альтернативній школі "КрОк". Зі слів жінки, з професійним святом вчителів не вітають останні п'ять років.

"У школі "КрОк", яку відвідують мої діти, ні на перше вересня, ні на жодне з свят протягом року нікого не вітають. Я вже забула, що є такі традиції. Ми дуже швидко до цього призвичаїлися".

Директорка школи "КрОк" Зоя Лебідь говорить, щороку на День вчителя влаштовують для педагогів екскурсії. Минуло разу їздили в урочище Холодний Яр на Черкащину. Цього року обрали Помічну.

"Коли ми щось святкуємо, то зазвичай обираємо пізнавальні та розвиваючі подорожі. Цього року ми запланували відвідати залізничний музей у Помічній та зустрітись з головою громади. Це йде мова про вчителів, школярі з нами не їздять. Якщо діти мають бажання, то вони можуть самостійно привітати вчителя. У попередній роки вони інколи приносили квіти та цукерки. Грошей у нас не збирають".

Вітати вчителів з професійним святом потрібно, говорить мама двох дітей, керівниця громадської організації "Батьківська рада" Олена Бринза. Однак вважає, дарувати гроші у конверті – це приниження гідності педагога.

"Подарунки ніколи не є тотожними слову "увага". Приділити увагу освітянину, вчителю – таким чином сказавши дякую за роботу – так. Для цього є різні форми: започаткувати традицію колективом (класом, групою) ходити в театр, кіно, піцерію. Підготувати відеоролик чи спільну листівку. Зробити квест побажань. А от гроші в конверті – це жлобство, яке має відійти в минуле".

У Первозванівському ліцеї цього року до професійного свята влаштували патріотичну акцію – збирають гроші на закупівлю рацій для вчителя Степової філії. Нині він воює на фронті. Від квітів на свята у цій школі відмовилися ще до початку повномасштабної війни, говорить директорка Оксана Курлова. Натомість долучаються до екологічних акцій. У попередні роки діти дарували саджанці дерев. Таким чином на території навчального закладу з'явилася алея туй та розаріум.

"Я взагалі проти подарунків на День вчителя, особливо проти квітів. Якщо ми позиціонуємо себе зі школярами партнерами, то вони можуть привітати нас гарним словом. Подарунок — це коли діти розіграли сценку або провели урок замість вчителя, на якому показали свої знання. Подарунок має бути від душі, а не матеріальним".