"Переправляв військовозобов'язаних за кордон через систему "Шлях". У Харкові обрали запобіжний захід підозрюваному

Доповнено
У Київському суді Харкова обирають запобіжний захід підозрюваному в організації виїзду чоловіків за кордон, Харків, 26 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Два місяці проведе під вартою 35-річний чоловік з селища Буди на Харківщині, якого підозрюють в організації відправки військовозобов'язаних за кордон через систему "Шлях".

Таке рішення 26 вересня ухвалив Київський райсуд Харкова. Чоловік може вийти з-під варти, якщо внесе майже 215 тисяч гривень застави.

Чоловіка на ім'я Олег затримали 25 вересня, він очолює громадську організацію Харківщини. За даними прокуратури, підозрюваний шукав військовозобов'язаних, яким пропонував реєстрацію в "Шляху" за 2,5 тисячі доларів. Після того вони могли виїхати за межі країни як водії-волонтери.

У Київському суді Харкова обирають запобіжний захід підозрюваному в організації виїзду чоловіків за кордон, Харків, 26 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Народився в селищі Буди Харківського району. У цивільному шлюбі, маю двох дітей. Може я комусь заважаю, "переходжу дорогу". Мені потрібно було роз'яснити процедуру, як подається заявка для системи "Шлях", яку гуманітарну допомогу та з якої країни забиратиме чоловік, який виїжджає. Визнаю провину частково, що я оформлював цю людину", — сказав підозрюваний під час засідання.

Прокуратура просила залишити підозрюваного під вартою, повідомив прокурор Елімхан Ісмаілов.

"Він допомагав ухилятися від призову з корисливих мотивів. Був затриманий під час отримання тисячі доларів. Підозрюваний може переховуватися чи якомось чином впливати на свідків під час проведення досудового розслідування", — сказав прокурор.

Версія керівника громадської організації, якого підозрюють в організації відправки військовозобов'язаних за кордон

За словами підозрюваного, він отримав гроші від іншого волонтера своєї організації, щоб придбати авто для Збройних сил України. Цей же чоловік мав поїхати до Літви, щоб забрати гуманітарну допомогу.

"Це були кошти не мені, я їх в кишеню не клав. Він приніс гроші, бо знав, що хлопцям треба допомога — купити автомобіль. Може він хотів мене підставити. Я не отримував кошти, він засовував мені до барсетки. Я виклав їх та поклав на капот, і в той момент вийшли працівники поліції. Я нічого не встиг сказати, коли мене заарештували", — додав підозрюваний Олег.

Він каже, з волонтером вони знайомі з травня 2023 року, близько трьох тому зареєстрував його у системі "Шлях".

"Йому дозволено було перебувати закордоном до 90 днів, він не збирався порушувати цю вимогу. Моя провина може в тому, що я не попросив його особисто купити авто та передати військовим, а він привіз мені кошти. Я не очікував, що він напише заяву на волонтера, який займається цією діяльністю рік. Наш благодійний фонд існує з початку повномасштабного вторгнення. До цього я працював на підприємстві, але його закрили. Почав телефонувати знайомим та просити, щоб привезли памперси, дитячі суміші, бо наше селище просто зникло. Я опікувався трьома селищами — Буди, Коротич, місто Південне. Потім ми розширилися, почали передавати допомогу по всій Україні. Допомагали 92-й, 93-й, 95-й бригаді, 126-й бригаді"

Адвокатка підозрюваного Татевік Акопян зверталася до судді, щоб пом'якшити запобіжний захід.

"Прошу захід, не пов'язаний з триманням під вартою. У разі варти прошу зменшити заставу до 20 прожиткових мінімумів", — сказала Акопян.

Підозрюваний залишатиметься під вартою до 23 листопада, він може оскаржити це рішення суду. Санкція статті — дев'ять років позбавлення волі.

Що відомо про інших підозрюваних з Харківщини, які переправляли військовозобов'язаних за кордон

1 вересня кіберпідрозділ СБУ викрив міжрегіональну схему по організації виїзду чоловіків за кордон. Ймовірному організатору, 34-річному харківʼянину, повідомили про підозру, його тримають під вартою.

Один з механізмів виїзду, які він запровадив, було внесення чоловіків до інформаційної системи "Шлях" як волонтерів місцевого благодійного фонду. Це дозволяло їм безперешкодно виїхати за кордон як водії, які нібито здійснюють доставку гуманітарних вантажів для ЗСУ, і залишитися за кордоном.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube