Можлива втрата громадами "військового" податку: як планують голосувати депутати від Кіровоградщини

Верховна Рада України IX скликання . Фото: Уніан

Уряд пропонує забрати у громад податок на доходи фізичних осіб від військових. Це передбачено змінами до бюджету на 2023-й рік, які Кабмін має ухвалити до 1-го жовтня. Як планують голосувати за законопроєкт депутати від Кіровоградської області у Верховній Раді Олесь Довгий, Юрій Кузбит та Олег Воронько, вони розповіли Суспільному.

Податок на доходи, який сплатили військовослужбовці у цьому році в Україні, склав 745 мільярдів гривень. З цієї суми 64% повернулися місцевим громадам, де ці військовослужбовці зареєстровані.

Після ухвалення закону бюджети громад Кіровоградщини недоотримають понад 1 мільярд 600 мільйонів гривень, сказав заступник голови Кіровоградської обласної адміністрації Сергій Шеремет. Голова Новоукраїнської громади Олександр Корінний, з яким поспілкувалось Суспільне, вважає, деяким територіям можливо доведеться закривати заклади соціально-культурної сфери, а головною проблемою називає те, що зміни до бюджету вводять посеред фінансового року.

Олесь Довгий сказав Суспільному, він не підтримує законопроєкт та не голосував щодо вилучення цього податку від місцевих громад, коли його розглядали у першому читанні.

Юрій Кузбит підтримує ініціативу уряду: "Ці гроші підуть на виробництво власних боєприпасів, закупівлю дронів та налагодження роботи оборонпрому. Ми не можемо постійно залежати від наших закордонних партнерів. Ми мусимо виробляти зброю самі. Громада не побудує такий завод".

Він говорить, міністерство фінансів пропонує компенсувати бюджетам, які виявляться неспроможними себе забезпечувати, до показника не меншого за бюджет конкретної громади за 2021 рок.

Щодо того, як у рамках нових бюджетів закінчити фінансовий рік, Юрій Кузбит говорить так: "Залишки на рахунках наших органів місцевого самоврядування — близько 200 мільярдів. Невикористаних. Їм цих коштів має вистачити, як ні – буде дотація".

Також у громадах, за словами Олександра Корінного, нарікають: до їх бюджету за новими правилами не потраплятимуть ПДФО не тільки від військових, а й від рятувальників, поліції та інших служб, які завжди наповнювали бюджет територій. Юрій Кузбит припускає, що таку норму можуть скасувати після війни.

"Мусять всі усвідомлювати, що у нас іде війна. Ми маємо перемогти, і тільки так до цього треба ставитись. Це рішення ухвалюють на період воєнного стану".

Нині законопроєкт прийнятий за основу. До другого читання будуть подані пропозиції, які будуть опрацьовувати, щоб знайти компромісний варіант і для громад, і для уряду говорить депутат: "Мінфін запевняє: колапсу не буде".

Олег Воронько також наголосив: до законопроєкту внесли велику кількість правок. Депутат вважає, у тому вигляді, як його подав уряд, ухвалювати не можна. "Плануємо частину податку залишити, частину направити армії. Так як пропонує Кабмін — ми залишимо регіони без грошей".