Грип, ГРВІ і COVID-19. Яким буде епідсезон на Львівщині

Фото: Львівська міська рада

Сезон вірусних респіраторних інфекцій на Львівщині уже розпочався. За останній тиждень в області вдвічі збільшилась кількість випадків захворюваності на коронавірус, а скоро, за прогнозами епідеміологів, список доповнить ще й грип.

На які хвороби очікувати цього епідсезону та як захиститись, дізнавалось Суспільне.

Кількість звернень з ознаками ГРВІ зростає

Медики Львова стверджують, що кількість звернень з ознаками гострих респіраторних вірусних інфекцій, аденовірусів, ентеровірусів, ротавірусів, а також ангіни збільшилась відразу, як діти повернулись до шкіл та садочків.

Поряд з тим є чимало випадків захворювання на COVID-19. За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталії Іванченко, коли пацієнти звертаються за медичною допомогою з ознаками ГРВІ, лікарі їх обстежують і періодично беруть мазки чи аналізи на наявність вірусу грипу чи коронавірусу.

Цілий рік відбирають і обстежують матеріали у Львові два дозорні заклади: 2-а міська поліклініка Львова та Львівська обласна клінічна інфекційна лікарня.

"Відповідно до результатів, які отримуємо від цих двох медичних установ, можна стверджувати, що грипу на Львівщині поки немає. А ось ковід дещо активізувався, хоч нікуди й не зникав", – каже Наталія Іванченко.

Збільшення хворих із ознаками ГРВІ та коронавірусом підтверджує сімейна лікарка 4-ої міської лікарні Другого медичного обʼєднання Львова Оксана Савчишин. За її словами, за останній тиждень кількість хворих на застудні захворювання збільшилась удвічі. Щодня на прийомі виявляють й хворого із COVID-19.

"У нас є випадки коронавірусу як серед дітей (здебільшого шкільного віку), так і дорослих різного віку. Інфекцію виявляємо шляхом швидкого тесту. При тому влітку ковіду в нас не було взагалі", – розповідає сімейна лікарка.

За її словами, протікає коронавірус не зовсім легко – з високою гарячкою, слабкістю, болями голови, закладеністю та виділеннями з носа, кашлем, інтоксикацією і навіть спостерігається втрата нюху, що було притаманне першим хвилям коронавірусу.

На госпіталізацію своїх пацієнтів сімейна лікарка не скеровувала, бо не було потреби. Усіх лікують амбулаторно.

Коронавірус набирає обертів

За даними МОЗ, коронавірус не лише не зник, а й перейшов до сезонних захворювань. За останній тиждень порівняно з попереднім як в Україні, так і на Львівщині кількість хворих на коронавірус зросла більш ніж удвічі.

Якщо позаминулого тижня в Україні ковід підтвердили у 1 200 хворих і семеро з них померли, то за останній тиждень вже зафіксували 2 128 випадків коронавірусу. 319 хворих госпіталізували, троє померли. На Львівщині за минулий тиждень, за словами Наталії Іванченко, COVID-19 лабораторно підтвердили у 188 хворих, у той час як за позаминулий – у 72 хворих. Для прикладу влітку в області могло бути 10-15 випадків. Найбільша кількість хворих спостерігається у віці 30-60 років.

Як зазначила завідувачка четвертого діагностичного відділення Львівської обласної інфекційної лікарні Таміла Алексанян, станом на кінець цього тижня лікування у них проходить 14 пацієнтів із діагнозом коронавірусна інфекція, один з них — у реанімації.

"Захворюваність зростає. За останні два тижні у нас проліковано 34 хворих", – каже жінка.

Суттєве збільшення кількості хворих варто очікувати вже на початку жовтня.

Які штами коронавірусу виявляють у львів’ян Оксана Савчишин не знає, адже типування в них не роблять. За словами Наталії Іванченко, секвенування проводять у референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України, куди періодично і вибірково відправляють позитивні зразки на підтвердження. За останні три-шість місяців львів’яни хворіли на штам "Омікрон". Нових і видозмінених штамів на Львівщині не зафіксували.

Проте на початку вересня у кількох країнах світу, зокрема у США, Ізраїлі, Канаді, Данії, Великій Британії, Південній Африці, Швеції, Норвегії, Швейцарії, Таїланді, Франції, Іспанії, Португалії, Австралії, Німеччині, Південній Кореї та Японії вже зафіксували новий штам коронавірусу "Пірола" або ВА.2.86, який є підштамом "Омікрона", що налічує близько 30 мутацій.

"Пірола" – це вірус, який виявили в імунодефіцитних пацієнтів і може поширюватися навіть серед тих, хто вже перехворів на "Омікрон". Симптоми нового штаму мало відрізняються від попередніх типів: це і висока температура, біль у горлі, кашель, чхання, нежить, закладеність носа, а також фіксують зміни у сприйнятті запахів та підвищені стомлюваності. Також "Пірола" відрізняється від попередніх штамів високою заразністю.

"Наразі штам коронавірусу "Пірола" вивчають, але вже зараз науковці і медики стверджують, що цей штам може обходити існуючий імунітет, що утворився в організмі після перенесених хвороб, а це збільшує ймовірність повторного зараження", – каже Наталія Іванченко.

Окремої вакцини в Україні як і в світі проти "Піроли" немає, хоча її вже пробують розробити компанії "Pfizer" і "Moderna". Наявні вакцини, тобто розроблені для боротьби з "Омікроном", є ефективні і проти "Піроли".

На сьогодні від коронавірусу українці вже повинні мати дві базові дози (основний комплекс) вакцини та дві бустерні. Перший бустер варто робити не раніше, ніж через п’ять місяців після останньої вакцинації, а другий – не раніше ніж через чотири місяці після першого бурстера.

Загалом на Львівщині близько 47% людей мають лише базовий захист шляхом введення двох доз. Першу бустерну дозу отримали 8%, а повний захист, тобто другий бустер, як наголосила епідеміологиня, отримали менше ніж 1% людей.

Що стосується всієї України, то зроблено понад 35,5 млн щеплень. Першу дозу зробили 16 млн українців, другу – більше 15 млн українців. Бустерну вакцинацію отримали лише 3,3 млн людей. Більше 12 млн українців не мають повноцінного захисту від коронавірусної інфекції. Як наголосили у МОЗ, це досить лякаючі цифри, адже країна забезпечена вакцинами, є 7 млн вакцин проти ковіду і для дорослих, і для дітей, але показники досить низькі.

Грипу немає, але очікувати варто

Грипу на Львівщині ще не має, але його варто очікувати вже на початку – всередині листопада.

У сезон 2023-2024, за даними ВООЗ, очікуються такі штами вірусів грипу:

  • вірус грипу A/Victoria/4897/2022(H1N1)pdm09;
  • вірус грипу A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус грипу B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, грипу B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

Щоб захиститись від грипу – варто провакцинуватись. За словами Наталії Іванченко, від грипу вакцина уже є в наявності, вона нова та виготовлена спеціально для цього сезону. Імунітет формується через 14 днів після введення уколу і високий захист забезпечений на пів року, далі йде спад. Це означає, що вакцинуватись від грипу варто щороку, особливо вагітним, людям з хронічними захворюваннями, дітям. Саме в цієї категорії людей найчастіше спостерігаються ускладнення і вони найгірше переносять хворобу.

Не варто робити щеплення тим, у кого є гарячка вище 38 градусів і ознаки гострого респіраторного захворювання. Єдиний протипоказ – коли людина вже вакцинувалась цією вакциною проти грипу і виникла важка анафілактична реакція. Таких людей можна щепити іншою вакциною.

Вакцина "GC Flu" корейського виробництва, яка уже є в аптеках Львова, захищає від двох штамів вірусу грипу А і двох штамів вірусу грипу В. Її вартість в межах 360 грн.