Чи впливає заборона на імпорт українського зерна до Польщі на аграріїв Одещини

Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Заборона на імпорт українського зерна до Польщі, а також Угорщини та Словаччини негативно впливає на аграріїв Одещини. Це ринки, куди можна було продавати збіжжя. Їх закриття на фоні блокади морських портів України та постійних обстрілів портової інфраструктури Подунав'я відчутніше для агросектора. Таку думку у коментарі Суспільному висловила директорка департаменту аграрної політики ОВА Алла Стоянова.

За словами посадовиці, наразі експорт збіжжя падає щодня. Особливо в умовах постійних обстрілів дунайських портів та закриття "зернової ініціативи", пояснила Алла Стоянова:

"До повномасштабного вторгнення експорт складав близько 60 млн тонн зерна. Після 24 лютого 2022 року повністю зупинився. З відкриттям “зернової ініціативи” дійшли до 7,5 млн тонн збіжжя у місяць. Після закриття через порти Дунаю вдавалось експортувати до трьох млн тонн. Зараз, в умовах постійних обстрілів — 1,5-2 млн тонн у місяць. Заборона щодо польського, угорського, словацького ринків це додаткове зменшення експорту українського зерна".

Однак ситуація із забороною імпорту українського збіжжя може змінитись, переконана керівниця департаменту аграрної політики ОВА. Прикладом тут може слугувати Болгарія, пояснила вона:

"Болгарія спочатку доєдналась до Польщі та Угорщини. Заборонила наш імпорт. Але сьогодні, коли вони зібрали свій врожай, побачили, що соняшника та пшениці не вистачає. Їхні переробні підприємства зрушили це з місця. У Польщі буде подібна ситуація. У них є зерно, але поки що. Пройде час, вони знову потребуватимуть нашого зерна. Як тільки закінчиться збиральна кампанія, активується переробна галузь і почнеться експорт. Все знову зміниться".

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. 5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять ЄС подовжити заборону на імпорт українського зерна щонайменше до кінця 2023 року.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни ЄС. Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт агропродукції з України. Керівна партія Польщі особливо прагне зупинити цей потік, оскільки її успіх на виборах 15 жовтня тісно пов'язаний із базою підтримки сільського населення, яке незадоволене збільшенням українського сільськогосподарського імпорту.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії про скасування обмежень.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області