"Хлопчик заговорив у 7 років". Каністерапевт Ігор Роздобудько про те, як з собаками реабілітує дітей у Чернівцях

Заняття каністерапії. Фото: facebook / Ігор Роздобудько

Ігор Роздобудько став одним із перших каністерапевтів в Україні. Шість років тому він пройшов навчання закордоном. Тепер разом з собаками реабілітує дітей та дорослих у кризовому центрі “Місто добра”. Займається з тими, хто пережив травматичний досвід, має проблеми з концентрацією, аутизм, ДЦП тощо.

Завдяки навченим собакам Ігор стабілізує стан, пропрацьовує страхи чи пережиті стреси. На одному з занять 7-річний хлопчик вимовив своє перше слово. Розповідаємо, як відбувається заняття.

У кризовому центрі "Місто добра" Ігор проводить заняття з собаками, яких відібрав у притулку "Хвостики". Там переважно тварини з небезпечних регіонів. Їх з собою привезли жінки, які їхали на прихисток у "Місто Добра". Серед усіх собак з притулку Ігор відібрав та навчив тих, які зовсім не проявляли агресії.

facebook / Ігор Роздобудько

"7-річний хлопчик вимовив своє перше слово на занятті"

"Весною у центр приїхала сім'я, яка втікала від війни. У 7-річного хлопчика аутизм. Перший місяць вони були у різних спеціалістів. А потім прийшли до нас на каністерапію. Перше моє запитання було: "Яких результатів досягнули за цей місяць?". Мама з відчаєм говорила, що жодних.

На заняттях в дитини була дуже велика цікавість погодувати собаку. Я працюю за методом «хочеш — попроси». Тому я сказав йому попросити корм, щоб погодувати собаку, — сказати: "Дай". На що він відповів: "Дай". І в цей момент я повертаю голову — мама в сльозах сидить. Просто плаче. І каже: "Це взагалі перше слово, яке він сказав". Тобто перше, що він сказав, це не "мама" чи "тато". Перше слово було "дай". Саме завдяки заняттям з каністерапії через прояв того бажання комунікації з собакою.

Є дітки різні. Приходив хлопчик, який взагалі ні з ким не спілкується. Тобто всі нові для нього люди — це закритий простір. Це просто мовчання. Коли почали заняття з собакою, собака почала гратися, брати корм з руки, виконувати різні трюки. Він забув про свій стан і через собаку почав спілкуватись", — каже Роздобудько.

Як відбувається заняття

Перед заняттями каністерапевт визначає, чи дитина не має страху і може комунікувати з собакою. Якщо діти мають страх до собак, на заняття беруть спочатку найменші породи, потім трішки більших. За словами Роздобудька, це дозволяє дитині легше сприйняти формат контакту.

На заняттях діти виконують різні завдання. Наприклад, на пазлах намальовані цифри, у них — фігурки, на які діти мають виставити корм. При цьому дитина вчиться рахувати та працює тактильно.

facebook / Ігор Роздобудько

"Собака приходить з умовою гри, що вона має перевірити, чи ти правильно зробив, якщо правильно — собака з’їсть. Собака у будь-якому випадку з’їсть. І вона не критикує. Головний критерій, коли дитина навчається, — не відчувати критики", — каже Роздобудько.

Яких собак обирають для каністерапії

За словами каністерапевта, не усі собаки підходять для занять. Наприклад, бійцівські породи чи собаки, які можуть проявити агресію. Також спочатку беруть собак, які не проявляють шум — менше гавкають. За словами Роздобудька, це потрібно, щоб дитина почала довіряти. Коли дитина вже довіряється, на заняття беруть активнішу собаку.

facebook / Ігор Роздобудько

"Собаки допомогли мені у найважчий період життя"

"Так склалося, що в один період мого життя все було зруйновано. Відчував велике розчарування, мав депресію і великий стрес. І собаки мені допомогли в той час вийти з цього. Так склалися події, що мені запропонували поїхати на навчання саме з каністерапії. У нас були наставники з Латвії, які нас навчали. І була певна кількість людей з України, які поїхали вчитись. Перші випускники школи каністерапії, одні з першовідкривачів цього напрямку реабілітації в нас в Україні", — каже Роздобудько.

facebook / Роздобудько Ігор

З притулку можна забрати вже соціалізовану собаку

У притулку "Хвостики" в Місті добра також живуть собаки, які постраждали чи травмувались від різних ситуацій.

"У нас є тваринки й сліпі, і без одного ока, тобто врятовані, прооперовані, відновлені, і потім ми вже шукаємо їм сім’ї. Ми соціалізуємо їх, підготовлюємо до роботи в сім’ї, вчимо на поводку ходити. Вчимо до ошийника. Привчаємо до контакту, до людей", — каже Роздобудько.

facebook / Ігор Роздобудько

За словами адміністраторка притулку "Хвостики"Анни, наразі готові до прилаштування 14 собак.

"Наприклад, Лолі приблизно 5 років. Вона дуже чекає сім’ю, бо навіть за кордон її захотіли забрати. Ми можемо оформляти також документи для виїзду за кордон. Якщо хтось хоче взяти для себе собачку", — каже Анна.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.