На Миколаївщині орендодавці пайових земель чекають на виплати за 2022 рік

Поле, що оброблює підприємство "Південне", Миколаївщина, 22 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У селі Киселівка, що на Миколаївщині власники пайових земель очікують на виплати від підприємства "Південне" за оренду територій. Орендодавці не отримали плату за 2022 рік від фермерського господарства, з яким підписували договір до 2027 року.

Чому кошти не були виплачені та чи отримають їх всі пайовики у 2023 — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Оплата за пайові землі

Бенефіціарний власник компанії, дочірнім підприємством якої є "Південне", Юрій Кормишкін говорить, зобов'язувався платити саме за фактичне користування землями. У 2022 не міг їх обробляти через російську окупацію, далі через замінування. Із замінованих 29 тисяч гектарів землі змогли розмінувати понад 20 тисяч.

"Залишилося приблизно п'ять тисяч гектарів замінованих. На тих землях, які ми змогли обробити — ми посіялись і власникам буде виплачуватись орендна плата. А ті, які заміновані і ми не можемо зайти, є довідки — проблематично, і в компанії питання невирішене, чи будемо платити, чи ні. Думаю, що ні", — говорить Юрій Кормишкін.

Юрій Кормишкін, 22 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Василина живе в Киселівці, де ще рік тому точилися бої між ЗСУ та російською армією. Нині жінка намагається відновити пошкоджений будинок. До повномасштабної війни крім пенсії отримувала гроші від оренди її землі площею 7,5 гектарів.

"У 2017 році заключали ми договір, і той договір був до 2027 року. Ну ми отримували тоді по три тисячі гривень за гектар. Вже у 2022 році нічого нам не платили, бо війна була. А тепер знову перезаключили договір. Ну обіцяли, що чистими отримаємо 29 600, але поки що немає", — каже Василина.

Пошкоджений внаслідок обстрілів будинок Василини, Миколаївщина, 22 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Відтак очікує та сподівається на виплати в поточному році і її сусідка Марія.

"Говорили, що будуть давати. А коли й що — тоді дадуть знати. На дітей земля. Чоловік як помер, і ми одразу переоформили все. Я залишилась одна, то вже нічого не хочу: ні хати, ні землі", — додає Марія.

Думка юриста

За словами адвоката Андрія Саченка, якщо в орендаря є підтвердження того, що ділянки заміновані, то можна посилатись на це, як на форс-мажорну обставину.

"Звільняє від виконання обов'язків саме в період дії такого форс-мажору", — говорить адвокат.

Не розміновані поля, Миколаївщина, 22 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

В інших випадках за несплату може нараховуватись пеня. Компенсації аграріям поки непередбачені. Орендодавці ж можуть розраховувати в майбутньому на стягнення компенсації з Росії як держави-агресора, говорить адвокат Андрій Саченко.

"Єдине, що механізм стягнення витрат поки відсутній. Державна екологічна інспекція чи Держгеокадастр, хтось з них має проводити експертизи щодо забруднення земельної ділянки та погіршення її якості. Тому що сам факт обстрілу не може бути єдиною безсумнівною підставою", — додає Андрій Саченко.

Що кажуть в Миколаївській ОВА

Відповідні проблеми спіткали й інших фермерів, однак державою ці нюанси враховані, говорить директорка департаменту Агропромислового розвитку обласної військової адміністрації Олена Піскун.

"Сільгосптоваровиробники, які не можуть використовувати свої землі за призначенням, тобто не можуть здійснювати на таких землях господарську діяльність — звільняються від сплати податків та орендної плати", — розповідає Олена Піскун.

Для отримання відповідного рішення підприємці повинні звернутися до місцевої влади, аби потім передати його в податкову.

Безпечний прохід не розмінованим полем, Миколаївщина, 22 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

За словами посадовиці, на Миколаївщині першочерговому розмінуванню підлягають 85,1 тисячі гектарів сільськогосподарських земель. Станом на вересень 2023 року обстежили та розмінували 64,8 тисячі гектарів.

"Крім цього Центром протимінної діяльності неотримані ще звіти про обстеження операторами протимінної діяльності додатково 25,7 тисячі гектарів сільськогосподарських земель", — зазначає Олена Піскун.

Розмінування аграрних земель

До розмінування залучені підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій, які з початку повномасштабної війни здійснили понад вісім тисяч виїздів, говорить начальник гуманітарного розмінування, полковник Юрій Слющенко.

"В ході залучення було знайдено близько 19 тисяч вибухонебезпечних предметів та знищено в установленому порядку. Нашими розрахунками обстежено понад 50 тисяч гектарів. З них визначені як мінні поля близько тисячі гектарів, які підлягають суцільному розмінуванню", — говорить Юрій Слющенко.

Таким чином обстежено і розміновано 90 тисяч гектарів з визначених для цього 289 тисяч.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.