Психологічна допомога: у Миколаєві працює центр для дітей, які постраждали від насильства

Кабінет для прийому дітей. Ілюстративне фото. Фото: Миколаївська міська рада

У Миколаєві відновив роботу Барнахус — центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками. Із повномасштабним вторгненням через військові дії на території України та обстріли міста він припинив свою роботу. Центр знову запрацював із червня 2023 року.

Про це в етері Суспільного розповіла заступниця директора, завідувачка відділення соціальної роботи в громаді Миколаївського міського центру соціальних служб Тетяна Гудима.

За її словами, у центрі надають психологічну допомогу дітям до 18 років. Барнахус працює за алгоритмом: правоохоронці виявляють факт насильства і для збору доказів, зокрема свідчень дитини, звертаються до центру.

"Барнахус це безпечне середовище для дітей, які постраджали від насильства, або є свідками насильства, вони вже залучені до процесуальних дій. Приміщення облаштовано за європейськими стандартами. Працюють для зручності батьків і дітей два психологи різної статі це чоловік і жінка. Дитина може сама обрати зручний для себе спосіб вираження інформації: чи малювання, чи розповідь, чи написати на аркуші паперу або передати у вигляді гри", — говорить Тетяна Гудима.

За три місяці роботи станом на 21 вересня були зібрані свідчення чотирьох дітей. Із питань безпеки та дотримання конфіденційності адресу та контакти центру не розголошують. Щоб отримати послугу, треба звернутися до поліції або міського центру соціальних служб. Послуги безкоштовні. Центр створений і працює в Миколаєві, але ми обмежуємо у доступі діток до цих послуг з районів та громад області.

Центр створений за скандинавською моделлю надання соціальних послуг дітям.

"Максимально знизити ризик, щоб дитині доводилось повторно проживати події, які з нею сталися. Розпитати, здійснити процесуальні дії на базі центру один раз, щоб надалі дитину не залучали до судових засідань", — зазначила заступниця директора центру.

Окрім правоохоронців, заклад співпрацює із соціальними службами. Завідувачка сектору захисту прав, свобод і законних інтересів дітей Служби у справах дітей адміністрації Центрального району Миколаєва Юлія Батовська каже, що формат роботи Барнахусу знижує психологічне навантаження на дитину, яка стала жертвою.

"Бажано, щоб всіх дітей, яких долучають до судів, розпитували саме в такому форматі. Він надає можливість дітям переживати ці обставини разом з досвідченим інтерв'юером, який ставить питання відповідно до віку, індивідуальних особливостей. І ці питання чують всі інші зацікавлені суб'єкти — прокурори, працівники служби у справах дітей, судді, законні представники, аби діти одну і ту ж ситуацію не переживали декілька разів. Це мінімізує травматичність малечі, тому є дуже ефективною формою роботи", — розповіла спеціалістка служби у справах дітей.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.