"Я не готувала його до війни": історія загиблого 22-річного бійця тероборони з Одеси

Ексклюзивно
Загиблий Олексій Задорожний. Фото: Суспільне Одеса

Мати загиблого бійця одеської бригади тероборони Олексія Задорожного Олеся понад місяць тому поховала свого єдиного сина. Хлопець загинув на Херсонщині під час виконання бойового завдання. На війну він пішов у 21 рік добровольцем. Брав участь у боях за звільнення Херсона, Снігурівки та інших населених пунктах півдня країни. Про історію захисника – у матеріалі Суспільного.

Мати загиблого бійця Олеся Суховерова розповіла, що її син пішов на фронт добровольцем, адже не міг сидіти та ховатися:

"Я не готувала його до війни, я готувала його до життя самостійного. І як я могла вже потім сказати, що я тебе неправильно виховала? Ні. Він би не зміг, це був би не він, якби сидів біля мене, ховався і не йшов".

Олеся Суховерова, мати загиблого військового Олексія Задорожного. Фото: Суспільне Одеса

У дитинстві Олексій був дуже самостійним, каже Олеся. Хлопець займався різними видами спорту та мав певні досягнення:

"Перша його доросла фраза була "Я сам". Перше його досягнення було у дитячому садку — він віджався 50 разів,. Це був його перший рекорд, він отримав перше місце. Далі він навчався у школі, там ходив на карате, друге місце у нього є по карате. Він займався роликами, потім дуже йому сподобався велосипед ВМХ".

Олексій Задорожний на своєму велосипеді ВМХ. Фото з особистого архіву Олесі Суховерової

Після початку повномасштабного вторгнення Олексій добровольцем вступив до територіальної оборони та охороняв вулиці Одеси, але згодом вирішив змінити бригаду:

"Одразу у лютому він пішов до військкомату, нам до цього приходили пропозиції піти служити, але там сказали, що у нього немає досвіду і його не взяли. Він пішов у першу тероборону, добровільно. Це були набрані бійці охороняти вулиці Одеси. Але він походив і сказав "Нас нічому там не навчають, нас нікуди не відправляють, мені така оборона не підходить, тому я буду шукати інші варіанти". І він знайшов 126 тероборону міста Одеси".

Загиблий Олексій Задорожний. Фото з особистого архіву Олесі Суховерової

У липні 2022 року бійця перевели на передову до міста Херсон, де він перебував до моменту загибелі, розповіла Олеся Суховерова:

"Обіцяли їм ротацію через чотири місяці, але я сина побачила аж у листопаді, коли він отримав перше поранення. Це була контузія. Після звільнення правого берега вони закріплялися там, робили бліндажі та артилерія прилетіла зверху. Так вийшло, що попало саме в окопи, де вони знаходилися, він був крайній, отримав поранення. У мене, як у матері, вже з’явився страх, тому що у дитини є вже поранення і я хотіла, щоб його хоча б додатково на якусь реабілітацію відправили. Буквально через тиждень він вже повернувся в стрій, він вже знаходився там".

Загиблий Олексій Задорожний. Фото: Суспільне Одеса

8 серпня о шостій годині ранку Олексій писав своїй дівчині, що все добре, щоб вона не панікувала. Потім хлопець перестав виходити на зв’язок:

"Пряме попадання гармати зверху, з їхнього човна вижив тільки один хлопець. Ти розумієш, що ти його ніколи не побачиш, але гордість за те, що тобі вдалося виростити такого сина, що він своїми вчинками доводив і ставав у приклад кожному, як треба жити. Якби він був би живий – він міг би багато чого зробити", — каже Олеся.

Пам'ятна грамота загиблого Олесія Задорожного. Фото: Суспільне Одеса

У Херсоні Олексій врятував кішку. Вона пів року перебувала з ним та проходила разом бойові завдання. Військовий привіз улюбленицю до матері та в пам'ять про сина жінка лишила собі одного з її кошенят:

"Вона завагітніла, він приймав пологи й привіз мені її з шістьма кошенятами, добрі люди забрали, одного красунчика я залишила собі в пам’ять про сина. Спочатку не могли придумати йому ім’я, тому він був у нас "Херсонський ЗСУшник", а тепер йому надали ім’я Томас. Це було побажання сина, він казав, що як немає брата чи сестри, щоб завели собаку йому. Це зараз для мене така віддушина, тому що я живу сама, чоловік служить, а сина немає тепер вже. І от з ними ми проводимо більшість часу".

Собака загиблого Олексія. Фото: Суспільне Одеса

У свої 22 роки хлопець вже мав декілька військових відзнак, тому що пройшов не один бій, каже мати загиблого Олексія:

"Перша медаль – це "жертва крові". Коли він отримав контузію, йому видали медаль. Є пам’ятний знак від бригади за те, що вони брали участь в боях за Херсон, у звільненні Херсона. Є пам’ятний знак за бої у Снігурівці. Ну і дали медаль ветерана війни".

Нагороди загиблого Олексія Задорожного. Фото: Суспільне Одеса

Олеся згадує, її син гарно співав та грав на гітарі. На день народження його дівчина подарувала Олексієві хорошу гітару, яку мати загиблого також зберігає:

"Він дуже хотів хорошу гітару. Дівчина йому подарувала на день народження. В пам'ять про сина вона також тут знаходиться. Для мене — це пам'ятний такий момент".

Гітара, яку Олексію подарувла дівчина. Фото: Суспільне Одеса

На момент загибелі військового йому вже виповнилось 22 роки. Родина чекала його відпустки, мати сподівалась побачити онуків:

"Коли загинув, йому вже виповнилось 22 роки й ми дуже чекали 23 роки, тому що це Новий рік. Ми хотіли, щоб його відпустили, і можливо він все ж таки вирішив би одружитись. Я йому завжди казала "Сину, мама хоче онуків", а він казав "Мамо, я завжди встигну" але не встиг", — додала Олеся Суховерова.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області