Українські атаки на російські кораблі підірвали військову перевагу РФ у Чорному морі — The Wall Street Journal

ЗМІ
Джерело: ОК "Південь"

Використовуючи безпілотники та ракети власного виробництва для атак на російські кораблі, Україна значною мірою підірвала військову перевагу Росії у Чорному морі. Це дозволяє, зокрема, відновлювати роботу одеських портів, куди почали заходити комерційні судна.

Про це повідомляє видання The Wall Street Journal.

У виданні зазначили, що на початку повномасштабного вторгнення Чорноморський флот РФ мав чисельну перевагу над українськими Військово-морськими силами. Проте зараз російські кораблі не наважуються увійти до північно-західної частини Чорного моря, їх стримують українські берегові ракети та численні міни. Сам Чорноморський флот РФ зазнав серйозних втрат у результаті серії українських ударів, для нього більше немає безпечних районів у Чорному морі, стверджують журналісти.

"Щоб забезпечити нашу безпеку зараз і в майбутньому, ми повинні починати оборону нашого берега на березі противника. Це підхід, який ми поступово намагаємось впроваджувати", — заявив у коментарі виданню командувач ВМС України віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

Росія перебуває в "унікально вразливому становищі" у Чорному морі, вважають у The Wall Street Journal. РФ не може замінити втрачені кораблі суднами з інших флотів, оскільки Туреччина, яка контролює протоки між Чорним та Середземним морями, заборонила прохід військових кораблів у лютому 2022 року.

Крім порту Одеси, Україна продовжує торгівлю через морські порти в дельті Дунаю на кордоні з Румунією — Ізмаїл, Рені та Кілія. Ці порти продовжують працювати майже на повну потужність попри часті дронові атаки РФ. Проте відновлення роботи одеських портів є пріоритетом для України — тепер без необхідності дотримуватись російських умов, зазначили у виданні.

Директор Інституту морських досліджень Росії при Військово-морському коледжі США Майкл Петерсен вважає, що росіяни "більше не володіють ініціативою в Чорному морі". Також The Wall Street Journal називає "новою фазою війни" за Чорне море вихід Росії із "зернової угоди", яка обмежувала свободу дій українських військових.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області