"Паралельні сесії" в Ічні: чого вимагають депутати та чи відповідає це законодавству

ФОТО: Суспільне Чернігів

Прозвітувати за три роки на посаді та сформувати нову більшість вимагає від голови Ічнянської громади Олени Бутурлим депутатська більшість. Про це Суспільному сказав депутат міськради Микола Буренко. 15 вересня представники депутатської більшості вдруге не прийшли на засідання сесії, яке було відкрите 28 липня. Міська голова розповіла, що тоді була вимушена оголосити перерву в роботі через повітряну тривогу і на наступний день пішла на лікарняний. В цьому проміжку депутати провели дві паралельні сесії, без присутності міської голови. На цих засіданнях розглянули питання незакритої сесії, внесли зміни до регламенту та проголосували за звіт міського голови.

Чому не відбулась сесія

Через відсутність кворуму – у залі засідань 10 із 26 депутатів, в Ічнянській міській раді вдруге не змогли продовжити роботу 29-ї сесії. Вона, зі слів міської голови Олени Бутурлим, була відкрита ще 28 липня. Тоді депутати встигли розглянути 51 із 72 питань порядку денного, як їх роботу перервала повітряна тривога. На наступний день голова пішла на лікарняний.

"Я не мала можливості фізично закінчити цю сесію. Коли я вийшла на роботу, призначила розпорядження про призначення сесії на 25 серпня. Вона не зібралася – не було кворуму. Я знову ж від 25 серпня своїм розпорядженням призначила продовження на 15 вересня. Знову кворуму немає", — розповіла Олена Бутурлим.

Голови Ічнянської громади Олени Бутурлим. ФОТО: Суспільне Чернігів

Депутатка Ічнянської міської ради Людмила Куцовера сказала, що тривога тривала вісім хвилин і депутати навіть не встигли вийти із сесійної зали.

Також вона додала, що разом із ще 20 депутатами після відбою повітряної тривоги готова була продовжити сесію.

"Ми просили, зверталися і до неї просили, і до секретаря зверталися, щоб продовжити сесію. Але сесію не продовжили. Ми прочекали до о пів на третю і розійшлися".
Депутатка Ічнянської міської ради Людмила Куцовера. ФОТО: Суспільне Чернігів

Депутати скликали сесію самостійно

Першого серпня 20 депутатів запропонували міській раді продовжити роботу сесії. Дату призначили на 16 серпня. Не отримавши відповіді від міської голови, 8 серпня 17 депутатів запропонували внести до порядку денного додаткове питання — про звіт міського голови. Копії цих протоколів вони відправили до міськради.

"Скликали сесію самостійно, повідомили голову і секретаря, про дату сесії й що плануємо продовжити сесію, але ніхто до нас не прийшов", — розповіла Людмила Куцовера.

З її слів, 16 серпня депутати без голови та секретаря провели 30 сесію Ічнянської міської ради.

"Ті питання, які були винесені на ту сесію, на попередню, ми їх розглянули, проголосували у ручному режимі, склали відповідні протоколи, віддали їх секретарю, оформили належним чином", — додала депутатка.

"Засідання сесії Ічнянської міської ради не є правомочним"

Матеріали сесії надали міській раді, там їх повернули адресатам. У коментарі Суспільному Олена Бутурлим назвала цю сесію зібранням.

"В них певні, мабуть, були інтереси земельні. Ці питання, які були включенні в порядок денний, а потім в процесі вивчення цих земельних питань з’ясувалося, що там є самозахоплення, є порушення закону. В процесі відкрилися кримінальні провадження", — сказала Бутурлим.

Також вона додала:

"Засідання сесії Ічнянської міської ради, відповідно до статті 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не є правомочним".

Натомість депутат Ічнянської міської ради Микола Буренко вважає інакше:

"Не із-за землі. Основний принцип це те, що була половина депутатського корпусу проігнорована, наче вона не існує".

Депутат Ічнянської міської ради Микола Буренко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Коли розпочався конфлікт

Зі слів Миколи Буренка, початок конфлікту сягає з 2020 року. Тоді провладну більшість сформували 13 депутатів, їх стільки ж, як і опозиційних, а вирішальний голос лишався за головою. Нині це співвідношення змінилося на користь останніх.

Так, 30 серпня депутати вдруге провели сесію без міської голови та винесли на порядок денний такі питання.

"Порядок денний могла формувати тільки мер. Ми внесли в регламент, що порядок денний може вносити будь-який депутат, який є депутатом міської ради. Це – перше. Друге – внесли, щоб було чітко прописано, періодичний звіт міського голови", — прокоментував Буренко.

Олена Бутурлим каже, що вона не повинна звітувати тільки перед депутатами.

"Я повинна звітувати перед громадою, і я буду робити це перед громадою. Депутатам, мабуть, треба подумати й про звіт про свою діяльність. Громада теж повинна знати це".

15 вересня на сайті міської ради оприлюднили звіт міського голови на 120 аркушів. Нині представники від депутатської більшості бачать вирішення питання так:

"Повинна сформуватися нова більшість, на мою точку зору. Туди мають увійти всі депутати, які поділяють погляди рідної Ічнянщини. І ця більшість має сформувати собі керівництво міської ради. І чим скоріше ми це зробимо, тим більше буде користі для Ічнянської громади", — сказав Микола Буренко.

Що каже радник з правових питань

Хто має право скликати й проводити сесії в Ічні у такій ситуації, має вирішувати суд, вважає радник із правових питань Громадянської мережі "ОПОРА" Павло Романюк.

З його слів, роботу сесії міськради регламентує 46 стаття ЗУ "Про місцеве самоврядування".У цьому випадку частина сьома говорить, що за окремих умов сесію можна скликати за пропозицією не менше, як однієї третини депутатів від загального складу.

Павло Романюк скайпом. ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

У випадку Ічні – це більше, ніж дев'ять депутатів. Частина 11-та цієї ж статті говорить, що таку сесію за дорученням групи депутатів може відкрити та вести один із депутатів. При цьому частина 10-та, де йдеться про скликання сесії апелює до частин четвертої, шостої та восьмої, в яких сесію можуть скликати голова або секретар міськради.

Ці невідповідності, на думку Павла Романюка, виникли після внесення змін до закону. До того ж згідно з чинним регламентом Ічнянської міськради, скликати сесію може тільки голова, або секретар.

Відкритим, зі слів Романюка, лишається і питання законності рішень, які прийняли на сесіях депутатської більшості, адже їх не оприлюднили на сайті міської ради.

Детальніше розповідаємо у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.