"Виживаємо": як мешканці кількох прикордонних сіл Великописарівської громади чотири місяці живуть без електроенергії

Фото: Суспільне Суми

Чотири місяці без електроенергії живуть мешканці кількох прикордонних сіл Великописарівської громади на Сумщині. Наприкінці травня внаслідок обстрілу російських військ там було пошкоджено лінію електропередач, яка живила ці села. З проханням відновити електропостачання люди неодноразово звертались до керівництва області та в ПАТ “Сумиобленерго”, але й нині продовжують жити без світла та електрики.

Від одного з прикордонних сіл Великописарівської громади до кордону з Росією близько чотирьохсот метрів. Далі, за крайньою лісосмугою — територія Російської Федерації.

Фото: Суспільне Суми

У місцевому магазині двічі на день вмикають генератор: жителі можуть прийти та підзарядити свої гаджети. Мешканка села Ганна Свиридівна розповідає, що вона може це робити вкрай рідко. Жінка-пенсіонерка, доглядає за сестрою з інвалідністю. До повномасштабної війни, каже, їм допомагали соцпрацівники, нині ж усе має робити сама. А за відсутності електроенергії стало ще важче.

Фото: Суспільне Суми

“Моїй сестрі 94 роки, мені 86. Я вже не можу води з колодязя дістати. Я виходжу серед дороги і стою чекаю, поки хто йтиме — попросити. Так я кнопочку включила (прим. ред. - на телефоні), та й таке. А тепер нам, ну що робити?”, - пояснює Ганна Цілюрик.

Ганна Цілюрик. Фото: Суспільне Суми

У березні 2022 року переїхала в це село з Харкова пані Світлана.

“Я працювала на Тепловій Станції й коли її розбомбили, ми приїхали 5 березня сюди, на батьківщину. Тут сказали сусіди, що тихо. У минулому році нам тут було набагато краще, ніж зараз. Без світла дуже важко, дуже тяжко, ну що казати? Нічого. Виживаємо”, - говорить Світлана Цюрко.

Тетяна Блошкіна. Фото: Суспільне Суми

Пані Тетяна живе в прикордонному селі понад 30 років. Разом з чоловіком тримають домашнє господарство.

“Ми набираємо водичку, поїти худобу, телят, птицю, собак. Включаємо генератор і включаємо фонтанчик: “Бахчисарай” я його називаю. І по шлангу набираємо водичку — це на два-три дні нам вистачає. Колись, в мирний час ми тут дуже часто жарили шашлики, але зараз не той час, нема того настрою. Я готую на дровах своїм собакам їжу: кашу варю з м’ясом і так далі”, - пояснює Тетяна Блошкіна.

Фото: Суспільне Суми

Собі їжу готують господарі за допомогою газового балона в літній кухні, каже пані Тетяна.

Якщо ж потрібна електроенергія — вмикають акумулятор. В сусідній кімнаті на столі в мисках зберігають м’ясо. Обов’язково його солять.

“М’ясні продукти — 2-3 дні і все. Треба або борщі варити, але маленькі порції. Потрошку-потрошечку, щоб ніяких запасів. Взагалі, селянин звик, щоб були запаси, м’яса, десь щось… Зараз такого немає”, - каже жінка.

Фото: Суспільне Суми

Нещодавно пані Тетяна з чоловіком придбали сонячну панель, тож тепер у будинку є світло, а односельці можуть тут зарядити свої гаджети. “Приходять дівчата і заряджаємо телефони, ноутбуки. Ну, ось так якось, трішечки цивілізації нам дихнуло, завдяки такій панельці”, - пояснює Тетяна Блошкіна.

Тетяна Блошкіна. Фото: Суспільне Суми

Жителі прикордоння розповіли, що з проханням відновити електропостачання неодноразово зверталися і до керівництва області й в ПАТ “Сумиобленерго”. Але допомоги не отримали. Тож, зібравши ініціативну групу, приїхали в Сумську обласну військову адміністрацію.

Фото: Суспільне Суми

“Так, буває гучно. Але дуже багато й тихих днів, коли можна “внедриться” і зробити нам світло, скрутити провід”, - пояснює пані Тетяна. “Поки зараз погода є, гарна погода. А як задощиться, до нас не доїдеш”, - каже житель прикордонного села Григорій Безбородов.

Фото: Суспільне Суми

Під час зустрічі представник “Сумиобленерго” Олександр Маландій розповів, що електропостачання поки відновити не можуть. Пов’язано це з небезпекою для енергетиків.

“Як тільки приїжджає спецтехніка: це спецавтомобіль ЗіЛ 131 і на цьому ЗіЛу стоїть “вишка” ТВ136. Тобто, якщо ми виїжджаємо за територію селища Велика Писарівка, то вже чути, там поля, все. Чути, що їде спецтехніка — вже починають (прим. авт. - обстрілювати). Є план відновлення у нас, щодо мереж по ваших. Як тільки буде десь, що не буде так гучно", - пояснює Олександр Маландій.

“Є план відновлення у нас, щодо мереж по ваших.. Як тільки буде десь, що не буде так гучно ми все зробимо, - говорить заступник директора технічного ПАТ “Сумиобленерго” Олександр Маландій.

Марія Зонова (зліва). Фото: Суспільне Суми

Заступниця начальника Сумської ОВА Марія Зонова запропонувала жителям прикордонних сіл тимчасово виїхати. Люди відповіли, що родини з дітьми евакуювались, а вони свої домівки не покинуть.

У підсумку, вирішили залучити до відновлення електромереж сусіднє “Харківобленерго”. “Два тижні на опрацювання технічних рішень з Харківською областю, з “Харківобленерго”, можливості підключення до їх мереж, технологічної можливості постачання електроенергії до споживачів і, відповідно, повідомлення мешканців письмово, телефоном, будь-яким методом зв’язку. Тобто, беремо на контроль це питання”, - зазначає Марія Зонова.

Усі мешканці, говорить Тетяна Блошкіна, сподіваються, що питання електропостачання вирішиться до настання холодів.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram