Жителі Зимівника на Херсонщині через підтоплення втратили все, що вирощували на городі: яка ситуація з виплатами

Ексклюзивно
Херсонщина, вулиця у селищі Зимівник, 15 вересня2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

Через підтоплення внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС, жителі Херсонщини втратили врожай на городах. За нього вони мають отримати грошові компенсації. Кореспонденти Суспільного побували у селищі Зимівник та поспілкувалися із місцевими жителями.

Місцева жителька Галина розповіла, що п’ять соток городу засадили вдруге. Попередній врожай втратили через підтоплення. Про те, що за нього можна отримати компетенцію, жінка не знала.

"У нас вся хата та двір були в мазуті. На городі був Чорнобиль. Ми прийшли, все вимили, вичистили і ось посадили новий врожай. На першому вже великі помідори висіли, картопля була, перець гіркий, салатний. Після затоплення нічого не було. Викопала там де картопля, а там навіть шкурок не залишилось. Раніше збирали сорок відер картоплі. Нам вистачало і дітям. Ми б ще продавали помідори. Нічого не лишилося", — розповідає жителька Зимівника Галина.

Новий врожай після затоплення городу жительки Зимівника, Херсонщина, 15 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

Затопило будинок та город і Ольги Вязнікової. На відшкодування втраченого врожаю вона подала заяву онлайн. Поки нічого не отримала.

"У нас була картопля торішня. Затонуло кілограмів сто напевно. Я маленьку чистила, а велику лишала. Повен город був засаджений картоплею", — розказала місцева жителька.

Пошкоджений після затоплення будинок місцевої жительки Зимівника, Херсонщина, 15 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

Лариса Горецька пригадує, як вода затопила її обійстя. Спершу жінка спала курей, каченят, собаку та котів. За словами жінки, все що змогли за ніч підняли на другий поверх. Підтоплення знищило фруктові дерева, кущі винограду та овочі на городі. Зараз вона чекає на виплату компенсації за втрачене.

"Картопля, буряки кормові та звичайні і те що є в кожної господині: помідори, баклажани, перець. Також в мене була лаванда, яка зовсім не збереглася, а я від неї мала дохід. Зараз посіяли гірчицю, щоб землю трохи удобрити", — говорить жінка.

Кури та півні, яких врятувала жиетлька Зимівника під час затоплення села, Херсонщина, 15 вересня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

На Херсонщині створили шість комісій, які визначають, хто може отримати компенсацію за втрачений врожай, розповів виконувач обов'язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов. Вони функціонують у Білозерській, Чорнобаївській, Херсонській, Дар'ївській, Тягинській та Калинівській громадах. На отримання одноразової грошової допомоги за втрачений врожай подали близько півтори тисячі заявок.

"Обов'язковою умовою подачі заяви є подання документів на право власності на земельну ділянку. Це державний акт на право власності або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Земельна ділянка може бути як для особистого селянського господарства, індивідуального садівництва та будівництва та обслуговування житлового будинку, будівлі та споруд", — розповів Юнусов.

Херсонщина, Зимівник. Намети, у яких живуть люди, бо оселя зруйнована чи була затоплена, 15 вересня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Обстежити земельну ділянку комісія має протягом десяти днів з моменту подачі заяви, говорить Юнусов. Зробити це у населених пунктах, які постійно обстрілюються російськими військовими, проблематично. Також не всі власники ділянок встигли зібрати потрібні документи до кінцевого строку — першого вересня.

Компенсація за втрачений врожай становить 3318 гривень за сотку. Площа не має перевищувати 30 соток. За словами Юнусова, в ОВА ініціювали перед кабінетом міністрів України продовження дії цієї постанови і можливості подачі заяви до 31 жовтня.

Основний етап ліквідації наслідків катастрофи після підриву російськими військами Каховської ГЕС на Херсонщині завершився 30 серпня 2023 року. Спалахів холери не виявили. Далі ситуацію будуть контролювати екстрені служби за своїми напрямами, повідомив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber