Національне військове кладовище на Київщині: коли почнуть поховання українських Героїв

Кладовище з похованнями українських військових. Фото (ілюстративне): УНІАН

Першу чергу Національного військового меморіального кладовища, яке створюватимуть на Київщині, заплановано ввести в експлуатацію до кінця 2023 року. Цьогоріч там почнуть поховання воїнів, що віддали життя за Україну.

Про це повідомила очільниця Міністерства у справах ветеранів Юлія Лапутіна.

За її словами, нині триває розробка ескізного проєкту Національного військового кладовища, що розташовуватиметься на території Гатненської громади Київської області. Будівництво відбуватиметься в кілька етапів, аби до кінця 2023 року ввести в експлуатацію першу чергу комплексу і одразу розпочати поховання українських Героїв.

Проєкт створення меморіального військового кладовища передбачає комплекс споруд і площ: цвинтар, музей, ритуальну будівлю, сучасний крематорій та інші необхідні об'єкти для організації почесних поховань. Комплекс поєднуватиме традиційні поховання і поховання в колумбарії.

У Міністерстві ветеранів вважають, що військове кладовище у Гатненській громаді матиме зручну локацію з доступом громадського транспорту.

"Національне військове меморіальне кладовище створюється вперше в історії нашої держави. Тому розраховуємо на плідну співпрацю усіх дотичних відомств. Маємо гідно увіковічнити пам'ять про наших Захисників і Захисниць, які віддали найдорожче — своє життя — за свободу і незалежність України", — зазначила Юлія Лапутіна.

Що відомо про створення Національного військового кладовища

На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".

Екологи та активісти були проти розташування меморіалу на Лисій горі. Тогоріч у листопаді на сайті Київради було зареєстровано петицію проти створення військового кладовища на "Лисій Горі".

Київрада ту петицію не підтримала.

У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Згодом Київська міська рада відвела землю під створення Національного військового меморіального кладовища у Биківні. Під будівництво була відведена ділянка 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті. Однак, частина території Биківнянського лісу, на якій було заплановано розмістити Національне військове меморіальне кладовище, є досі повністю не дослідженою і може містити певну кількість ще не виявлених поховань. Зважаючи на це, а також низку інших об'єктивних причин, побудова меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни неможлива, тоді заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".

У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.