З України до США намагалися відправити старовинне намисто зі срібними дукачами

Українське намисто, вилучене з міжнародного поштового відправлення. Фото: Київська митниця/Facebook

Працівники столичної митниці запобігли вивезенню з України традиційного жіночого намиста. Прикраса оздоблена срібними монетами-дукачами. Експерти визнали її культурною цінністю.

Про це йдеться на сторінці Київської митниці у Facebook.

Жіноче намисто з тринадцятьма монетами митники виявили під час перевірки міжнародного поштового відправлення, яке пересилала жінка з Дніпра до США. Для оцінки прикрасу передали експертам Національного музею історії України.

Музейники з'ясували, що за кордон хотіли вивезти оригінальне намисто-пацьорки зі смальти з дукачами — срібними монетами Російської Імперії 18-20 століть.

За даними експертів, прикраса має культурну та історичну цінність як пам'ятка, що висвітлює історію, побут, матеріальну культуру України.

Згідно чинного законодавства, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури. Такого дозволу відправниця намиста не надала, тож щодо неї склали протокол про порушення митних правил (ст. 473 Митного кодексу України).

Намисто з посилки вилучили. Його подальшу долю визначить суд.

Що відомо про спроби пересилання культурних цінностей з України

Культову статуетку античного бога Серапіса київські митники вилучили з міжнародної посилки, яка прямувала до Франції. За даними експертизи — це культова фігурка 2 ст. н.е.

Київська митниця запобігла незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу.

Київські митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Працівники столичної митниці завадили переправленню за кордон колекції археологічних знахідок часів Римської імперії та Київської Русі.

На початку квітня у Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.